Slovensko je jedinou z krajín OECD s neustálym a najvýraznejším úbytkom sestier v systéme zdravotnej starostlivosti. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Lukáš Kober.
Sme dlhodobo pod kritickou hranicou
Priemerný počet sestier v krajinách OECD vychádza na 8,8, pričom na Slovensku je to 5,8 na tisíc obyvateľov. „Dávno sme sa dostali pod kritickú hranicu udržateľnosti bezpečnej a kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti,“ konštatuje sa v tlačovej správe.
Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová upozorňuje, že Slovensku chýba alarmujúcich viac ako 16-tisíc sestier. Na aktuálny počet obyvateľov by Slovensko malo mať v systéme zdravotnej starostlivosti 47,7 tisíca sestier.
Lengvarského ministerstvo predložilo aktualizovanú stratégiu starostlivosti o zdravie do roku 2030
„Treba vsak zdôrazniť, že prezentované údaje nereflektujú pandemické roky, kedy z nášho systému odišlo ďalších 1 876 sestier,“ upresňuje Lazorová.
Pacientom sa nedostáva náležitá starostlivosť
Doplnila, že normy určujúce počet sestier na nemocničné lôžko sa porušujú, nemáme dostatok sestier v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb ani v komunitnej starostlivosti, nemáme ani školské sestry.
„Je logické, že sa následne porušuje aj Zákonník práce a sestry sú nútené realizovať iba zlomok z toho, čo by mali robiť, pretože im na to nestačia sily a ani čas,“ upozorňuje prezidentka SK SaPA.
Bez kvalitnej digitálizácie sa slovenské zdravotníctvo nepohne vpred. Sme málo inovatívni a zastaralí, hovorí odborník
Sme jedinou krajinou z OECD, ktorá zaznamenáva kontinuálny pokles počtu ošetrovateľského personálu. Pre porovnanie, počtom obyvateľstva rovnaké krajiny ako Nórsko, Dánsko či Fínsko poskytujú svojim pacientom dvakrát až trikrát viac sestier ako Slovensko.