Na skvalitnenie zdravotníctva sa z eurofondov aktuálne čerpá viac ako 220 mil. eur. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
Ministerstvo zdravotníctva je sprostredkovateľským orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program 2014 – 2020. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
MZ SR v rámci svojej pôsobnosti poskytuje nenávratné finančné prostriedky na modernizáciu infraštruktúry nemocníc, rekonštrukciu urgentných príjmov, nákup nového prístrojového vybavenia a zdravotníckej techniky či vybudovanie integrovaných centier zdravotnej starostlivosti. Spolu ide o 76 projektov.
Majú za cieľ zlepšiť podmienky pacientov aj personálu
„Nemocnice môžu vďaka týmto prostriedkom obstarať nové prístrojové vybavenie a techniku, zlepšiť energetickú hospodárnosť budov, napríklad zateplením,“ uviedol predseda vlády SR poverený vedením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini.
Prioritou je podľa neho zlepšenie starostlivosti o pacientov a skvalitnenie pracovných podmienok pre lekárov a zdravotnícky personál.
Štát investuje len do vlastných nemocníc, menšie odkazuje na eurofondy
V súčasnosti sa realizuje 28 projektov v celkovej výške 187 mil. eur. Ide napríklad o fakultné nemocnice v Trenčíne a Nových Zámkoch, Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou Banská Bystrica, nemocnicu v Brezne, Starej Ľubovni, Leviciach, Kežmarku, Levoči, Bardejove, Poprade, Zvolene, Komárne, Košiciach – Šaci, Trebišove, Dunajskej Strede a Galante.
V sume 187 mil. eur je zahrnutá aj rekonštrukcia alebo výstavba urgentných príjmov v 15 nemocniciach, ktorá si vyžiada 40 mil. eur.
Eurofondy financujú aj integrované centrá
Z eurofondov sa čerpajú aj prostriedky na budovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS).
Vybudovaním CIZS bude poskytovanie zdravotnej starostlivosti zabezpečené novými kvalitnými prístrojmi a zdravotníckou technikou na jednom mieste so sústredením maximálneho množstva lekárov a špecialistov.
Vyhlásili druhé kolo výziev pre integrované centrá
V súčasnosti sa realizuje 48 projektov CIZS so schváleným príspevkom takmer 39 mil. eur, napr. v Pruskom, Lipanoch, Slanci, Jelšave, Kremnici, Štrbe, Terchovej, Tvrdošíne, Medzeve, Detve, Kružlove, Plešivci, Žarnovici, Gabčíkove, Lehniciach, Smoleniciach, Medzilaborciach, Kolárove, Dobšinej, Vysokých Tatrách, Topoľčiankach, Kežmarku, Šahách, Čani, Seni a Bzenove.
Aktuálne prebieha proces posudzovania a hodnotenia 38 projektových zámerov predložených na základe výzvy s alokáciou 30 mil. eur z eurofondov.