Ministerstvo chce kvalitnú starostlivosť o dlhodobo chorých, lekári majú k návrhu viaceré výhrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotníctvo; lekár; pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Presun starostlivosti zo sociálnej oblasti do oblasti zdravotníctva vníma Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR ako vážny problém.

Asociácia reagovala na zmeny v dlhodobej starostlivosti, ktoré aktuálne rieši spolu so stratifikáciou legislatívny návrh v pripomienkovom konaní.

“Príprava legislatívy týkajúca sa tejto oblasti by mala byť v poriadku. Žiaľ nie je,” tvrdí ASL. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že chce, aby starostlivosť o dlhodobo chorých bola kvalitnejšia.

Mnoho sporných miest

Súkromní lekári tiež kritizujú, že na pripomienkovanie takýchto rozsiahlych zmien bolo stanovených osem kalendárnych dní. Ide teda o skrátené pripomienkové konanie.

“Napriek tomu, že materiál je prepracovaný, obsahuje mnoho sporných momentov. Za vážny problém považujeme presun starostlivosti zo sociálnej oblasti do oblasti zdravotníctva, samozrejme s vplyvom na rozpočet zdravotníctva. Nedostatočné financovanie zdravotníctva je, dá sa povedať, témou dňa. Výdavky sa nabaľujú a pre budúce roky rozpočet počíta s postupným znižovaním odvodov za poistencov štátu,” uvádza asociácia.

Súkromní lekári by preto očakávali väčšie zapojenie rezortu práce a sociálnych vecí. Napríklad zjednotenie systému posudzovania odkázanosti, ktoré by výrazne pomohlo. “K tomu ale z dôvodov na strane ministerstva práce, napriek pripravovaným zmenám, nedôjde,” informovali.

Mimoriadne zložitá problematika

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že zámerom rezortu je, aby starostlivosť o dlhodobo chorých bola kvalitnejšia a zároveň sa postupne zlepšovali podmienky pre pacientov odkázaných na dlhodobú či paliatívnu starostlivosť.

„Treba brať do úvahy zároveň aj fakt, že ide o problematiku, v ktorej sú zakomponované aj záujmy neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, kompetencie samosprávnych krajov, obcí a ďalšie. Ide o mimoriadne zložitú problematiku, zahŕňa množstvo tém, ktoré je potrebné riešiť aj čiastkovo a následne je možné dôjsť ku komplexnému prieniku,“ konštatovalo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotníctva a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po analýze zdravotného a sociálneho systému neidentifikovali v súčasnosti právne prekážky, aby sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli registrovať a poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mali hradené podľa predpisov jedného alebo druhého rezortu.

„Preto sa oba rezorty dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože sú realizovateľnejšie z hľadiska časového (príprava právnej úpravy, uvedenie zmien do praxe) aj vecného (jednoduchšie a zrozumiteľnejšie zavedenie zmien do praxe),“ uzavrelo ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR