Testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 už dnes nie je vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu a úroveň zaočkovanosti hlavnou témou. Aj podľa stránky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) počet vykonaných antigénových testov neustále klesá.
Za posledné tri dni, od pondelka 31. mája do stredy 2. júna sa ich spravilo niečo vyše 160-tisíc, pričom len za jeden deň sa ich v polovici januára 2021 počas týždňa a vrcholiacej pandémie robilo cez 200-tisíc, počas víkendu aj viac ako 600-tisíc.
Trénované psy pri detekcii koronavírusu tromfnú aj antigénové testy. Štúdie v praxi potvrdilo Thajsko
V Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) tak zostali nevyužité antigénové testy, a nie je ich málo.
Ako uviedla pre portál vZdravotníctve.sk hovorkyňa SŠHR Natália Petríková, aktuálne ich majú na sklade približne 12 miliónov kusov. „Ide o testy, ktoré nakúpilo Ministerstvo zdravotníctva SR,“ dodala.
Milióny v skladoch
Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej ministerstvo tento rok kúpilo spolu 35 miliónov antigénových testov prostredníctvom Európskej komisie. Ďalšie podľa jej slov nemajú v pláne dokupovať.
Ministerstvo bolo dlhodobo pod tlakom kvôli extrémnemu počtu antigénových testov, ktoré sa u nás robili. Analytici projektu Dáta bez pátosu dokonca Slovensko označili za „absolútneho kráľa antigénových testov v Európe“.
Ministerstvo nechce komentovať náklady na antigénové testovanie a ani dokedy chce financovať MOMky
Nájdu sa však aj takí, ktorí naopak kritizujú aktuálny pokles testovania. Napríklad epidemiologička Katarína Naďová upozorňuje, že to nie je dobrá cesta. Z Nemocnice s poliklinikou v Skalici má totiž skúsenosť, že pozitivita bola ešte minulý týždeň stále na relatívne vysokej úrovni.
Tisíce za jeden prípad
Ešte začiatkom mája aj zástanca celoplošného testovania, bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) používanie antigénových testov obhajoval po tom, čo sa viacerí odborníci vyjadrili, že nájdenie jedného nakazeného stojí štát veľké peniaze.
Konkrétne Nadácia Zastavme korupciu vychádzajúc z dostupných dát vypočítala, že zatiaľ čo vo februári nás stálo „vytestovanie“ jedného pozitívneho prípadu 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4 700 eur.
Slovensko platí za nájdenie jedného pozitívneho na COVID-19 aj desaťtisíce eur, vo februári to bolo "len" niekoľko stoviek
Dalo by sa argumentovať tým, že na jeseň príde tretia vlna pandémie, a tak sa antigénové testy budú hodiť, no viaceré výskumy poukázali na to, že nepatria práve k tým najspoľahlivejším metódam boja proti koronavírusu.
Kde teda antigénové testy, ktoré nám ležia na skladoch, využijeme?
„Testy budú použité, počíta sa napríklad s ich využívaním v zdravotníckych zariadeniach,“ odpovedala pre portál vZdravotníctve.sk Eliášová.
Testovanie na školách
Ďalšou možnosťou, ako antigénové testy využiť, by mohli byť aj školy. Pre tie si však Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) objednalo testy kloktacie, ktoré sú „príjemnejšie“ v rámci odberu.
Pre jednotlivé vyššie územné celky, a teda zriaďovateľov škôl, ich zabezpečujú rôzne firmy, ktoré majú na starosti aj zber a vyhodnocovanie týchto testov. Dokopy zatiaľ slovenským školám poskytli viac ako milión sád kloktacích testov.
Milióny za kloktacie testy do škôl bez verejného obstarávania. Vyhodnocovať sa budú v Rakúsku
Koľko z nich sa doteraz použilo? „V čase keď bola prezenčná forma vzdelávania podmienená testovaním, bolo na školách vykonaných 128 300 diagnostík v časovom rozmedzí od 5. marca do 7. mája,“ uviedli z odboru komunikácie MŠVVaŠ.
To znamená, že k dispozícii ich je ešte stále takmer 900-tisíc (presne 891 600 kusov sád). Zdá sa, že Slovensko je v rámci testovania bežných ľudí aj školopovinných detí na prípadnú tretiu vlnu pandémie v tomto smere dostatočne zásobené. Otázne je, či to bude nutné.