Slovensko platí za nájdenie jedného pozitívneho na COVID-19 aj desaťtisíce eur, vo februári to bolo "len" niekoľko stoviek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koronavírus, mobilné odberové miesto
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 21. mája, 16:59

Štát za nájdenie infikovaného platí v týchto dňoch aj desaťtisíce eur. Prepočty Nadácie Zastavme korupciu ukazujú, že zatiaľ čo vo februári nás stálo „vytestovanie“ jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4700 eur.

Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú dokonca v desaťtisícoch eur. Napríklad v Nitre, kde funguje najviac mobilných odberových miest (MOM), konkrétne 23, vyšlo odhalenie jedného pozitívneho prípadu na začiatku mája štát hrubým prepočtom 75-tisíc eur. V tejto cene sú zohľadnené platby ministerstva pre MOM aj náklady na antigénové testy.

Kontrola bola nastavená slabšie

Nadácia pri analýze fungovania MOM tiež zistila, že financie od štátu boli nastavené relatívne štedro, kontrola však už slabšie. Na kontrolu odberových miest sa od začiatku nemyslelo a neboli na ňu vyčlenené kapacity.

Viac o téme: Koronavírus

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26 až 30-tisíc eur, čo k tomuto projektu prilákalo aj viacero špekulantov. „Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov, ktoré sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania,“ konštatovala Xénia Makarová z nadácie.

Prevádzka stála 110 miliónov eur

Veľký problém vidia aj v nedostatočnom vyhodnocovaní činnosti odberných miest. „Pri stále vysokých výdavkoch na odberné miesta a viditeľne klesajúcom počte odchytených pozitívnych prípadov je na mieste otázka, prečo toto stále drahšie testovanie fungovalo tak dlho,“ dodal Martin Suchý z nadácie.

Celkovo nás len prevádzka MOM od konca roka podľa prepočtov nadácie vyšla na viac ako 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním. „Pre porovnanie, rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby tretie najväčšie slovenské mesto Prešov,“ uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.

Podnety chodili aj od obyvateľov

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej bol systém MOM určený všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona, ktorí za stanovených podmienok prejavili záujem zriadiť a prevádzkovať takéto miesto. Ministerstvo podľa nej uzatvorilo zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý súhlasil so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce a splnil podmienky uvedené vo výzve.

Na margo kontrol hovorkyňa uviedla, že na mieste MOM ich vykonali poverení pracovníci do 14. mája približne 380. Iniciovali ich v drvivej väčšine samotní poverení pracovníci, zároveň prišlo aj niekoľko stoviek podnetov od obyvateľov.

„Pokuty boli udelené spolu v 61 prípadoch a v celkovej sume 19-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa v reakcii tvrdenia nadácie Zastavme korupciu. Zároveň dodala, že pri kontrolách sa zväčša nepotvrdili skutočnosti uvádzané v podaniach od obyvateľov.

Ministerstvo uskutočnilo internetový prieskum trhu

Zoznam nákladových položiek materiálov, ktorými musí byť vybavené každé AG MOM sa podľa Eliášovej spracoval na základe vyhlášky ministerstva. Na každú položku sa zrealizoval internetový prieskum trhu. V prípade položiek, ktorých ceny nie sú voľne dostupné, sa použili informácie dostupné z plošného testovania.

„Personálne náklady boli vyčíslené odborom poisťovníctva a cenotvorby Ministerstva zdravotníctva SR podľa požiadaviek novelizovanej vyhlášky, to je prítomnosť päť osôb počas ôsmich hodín v pracovné dni,“ vysvetlila hovorkyňa. Pre účely kalkulácie sa podľa jej slov započítali hodnoty superhrubej mzdy kvalifikácií strednej náročnosti minimálneho personálneho zabezpečenia.

„Náklady, na základe ktorých bola spracovaná kalkulácia, predstavujú objektívne náklady akéhokoľvek prevádzkovateľa, pričom hospodárnosť kalkulácie bola založená na prieskume trhu materiálových položiek a exaktnom vypočítaní mzdových nákladov na potrebný personál podľa vyhlášky,“ uzavrela Eliášová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciu