- aktualizované 17. apríla, 14:24
Starosta bratislavskej mestskej časti Dúbravka Martin Zaťovič tvrdí, že štát by mal otestovať všetkých klientov a personál domovov sociálnych služieb (DSS) na Slovensku. Vyplýva to z tlačovej správy hovorkyne mestskej časti Lucie Marcinatovej.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 72 nakazených, DSS Pezinok má piatu obeť a Gröhling testoval online prijímačky (online)
„Štát by mal využiť všetky dostupné prostriedky, aby ochránil klientov a zamestnancov vo všetkých DSS po celej krajine. Je to najzraniteľnejšia a najviac ohrozená skupina obyvateľov, ktorá dnes s najväčším rizikom čelí ochoreniu COVID-19,“ uviedol starosta. Reagoval tak na aktuálnu situáciu v DSS Pezinok.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa starostu by sa mal štát minimálne pokúsiť pripraviť plán na testovanie klientov a zamestnancov vo všetkých DSS na Slovensku. „Mali by sa o to aspoň pokúsiť a v spolupráci so zriaďovateľmi ochranu klientov prísne kontrolovať,“ dodal Zaťovič.
Doterajšie kroky vlády a krízového štábu sú podľa neho väčšinou správne, a preto sa spolieha na to, že odborníci a členovia krízového štábu dokážu zvládnuť situáciu aj v domovoch pre seniorov.
V Dúbravke fungujú dva DSS a zariadenie opatrovateľskej starostlivosti, ktoré zriaďuje hlavné mesto, a tri súkromné zariadenia pre seniorov.
Plošné testovanie v Trnavskom kraji
Trnavský samosprávny kraj pripravuje v spolupráci so súkromnou spoločnosťou plošné testovanie všetkých zamestnancov župných zariadení sociálnych služieb. Informoval o tom predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Momentálne sa testy na ochorenie COVID-19 vykonávajú v prípade zmien zdravotného stavu klientov. Trnavská župa prevádzkuje 21 zariadení sociálnych služieb. Práve takéto zariadenia sa ukazujú byť rizikovými v prípade šírenia ochorenia COVID-19.
„Akékoľvek zmeny zdravotného stavu sú okamžite konzultované s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva a bez ohľadu na konkrétne príznaky sa okamžite vykoná test na COVID-19. V rámci zariadení sú pripravené priestory na izoláciu rizikových klientov. Župa aktuálne pripravuje karanténne zariadenia sociálnych služieb a vo všetkých domovoch sociálnych služieb vyčleňuje karanténne miesta,“ dodal Viskupič.
Zamestnancom merajú telesnú teplotu
Obsluhujúci personál je povinný používať ochranné pracovné pomôcky a dodržiavať aj ďalšie bezpečnostné opatrenia.
„Pri vstupe zamestnancov do zariadenia im merajú telesnú teplotu, vykonávajú dezinfekciu a poskytujú im nové ochranné pomôcky. Skúmame tiež ich cestovateľskú anamnézu, v prípade kontaktu s rizikovou osobou zostáva zamestnanec v domácej karanténe,“ priblížil ďalšie opatrenia župan Viskupič.
V rámci sprísňovania bezpečnostných opatrení sú župné zariadenia zásobované bezkontaktným spôsobom. Dodávatelia majú obmedzený vstup do areálov zariadení sociálnych služieb, aby bol limitovaný ich kontakt so zamestnancami.
Preventívne testuje aj Trnava
Mesto Trnava preventívne testuje na koronavírus príslušníkov mestskej polície aj personál Zariadenia pre seniorov v Trnave na ulici Terézie Vansovej.
V prípade mestských policajtov ide podľa primátora Petra Bročku nielen o ochranu ich samotných, ale aj o ochranu verejnosti, keďže prichádzajú do styku s množstvom ľudí.
Výsledky týchto testov budú tiež zaevidované do celoslovenských štatistík, ktoré denne zverejňuje Národné centrum zdravotníckych informácií.
„Spracovávame všetky vyhodnotené testy za predchádzajúci deň. Zo všetkých miest a obcí, zo štátnych aj súkromných laboratórií,“ potvrdil Boris Chmel z Národného centra zdravotníckych informácií.
Stovky nakazených
Na Slovensku bolo doteraz identifikovaných 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19, celkový počet testov s negatívnym výsledkom presiahol číslo 33-tisíc.
V nemocniciach na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží sedem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Slovensko má zatiaľ osem úmrtí, ktoré súvisia s ochorením COVID-19.