Materiál, ktorý najrýchlejšie zabíja vírusy a baktérie. Podľa infektológa hynú už po dvoch hodinách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Kov, minerál a predchodca bronzu. Reč je o medi, ktorej vlastnosti začali vedcov zaujímať v súvislosti s novým koronavírusom. Meď je totiž jedným z mála materiálov, na ktorých sa infekčné častice tohto vírusu neudržia dlho.

Meď má podľa BBC pozoruhodný antimikrobiálny efekt a mohla by patriť k futuristickým materiálom, ktoré v budúcnosti pomôžu zastaviť šírenie epidémií.

Po dvoch hodinách je väčšina patogénov mŕtva

Podľa infektológa Geralda Larrouy-Maumusa z Imperial College London sa nový koronavírus na kartóne udrží asi 24 hodín, ale na plaste a nehrdzavejúcej oceli môže byť infekčný až tri dni. Ešte väčším problémom sú rezistentné baktérie, napríklad E. coli či zlatý stafylokok MRSA. Tie môžu na neživých predmetoch vydržať aj mesiace. Preto je nevyhnutné povrchy pravidelne dezinfikovať.

Larrouy-Maumus si však myslí, že oveľa efektívnejším riešením by bolo do povrchov, na ktorých sa môžu udržiavať nebezpečné patogény, zakomponovať zliatiny medi. Vďaka ich antibakteriálnym a antivírusových schopnostiam totiž môžu zlikvidovať viac ako 99 percent mikróbov už za dve hodiny. Meď dokonca „dezinfikuje“ účinnejšie ako striebro, ktoré na aktiváciu svojich schopností potrebuje vlhkosť.

Účinky medi poznali aj starí Gréci

Podľa infektológa meď používali na varenie a medicínske účely už starí Gréci, napriek tomu sa v zdravotníctve veľmi nepoužíva. Má totiž tendenciu korodovať a ako materiál nie je žiadaná. Oveľa atraktívnejšia je nehrdzavejúca oceľ a najvýhodnejší plast, ktorý možno použiť jednorazovo a nemusí byť sterilizovaný.

Britský expert navrhuje zliatiny medi použiť napríklad na výrobu kľučiek alebo tlačidiel vo výťahoch, ktorých sa dotýka množstvo ľudí. Podľa výskumníkov z Purdue University v Indiane je možné medené povrchy jednoducho ošetrovať laserom, ktorý na ich povrchu vytvára textúru schopnú likvidovať aj rezistentné baktérie. Vďaka tomu je sterilizačná schopnosť tohto ušľachtilého kovu ešte vyššia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať