Lekári Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) už rok využívajú pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 špeciálnu mobilnú aplikáciu.
Ako na stredajšom online tlačovom brífingu informoval primár Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM Ivan Kocan, s využitím aplikácie MEDasistent už bolo odliečených 150 pacientov.
Bez nutnosti hospitalizácie
Inovatívna technológia umožňuje monitorovať, analyzovať a vyhodnocovať stav pacienta v reálnom čase bez nutnosti hospitalizácie.
Viac o téme: Koronavírus
„Už po prvej vlne pandémie na jar predminulého roka vznikla myšlienka vytvoriť riešenie, ktoré by optimalizovalo včasný príchod a dĺžku pobytu covidových pacientov v nemocniciach počas pandémie. Spolu s partnermi sme vytvorili mobilnú aplikáciu, ktorej výhody už počas druhej vlny pandémie overili v našej spádovej oblasti desiatky pacientov. Nakoniec len časť z nich bolo nutné hospitalizovať,“ povedal Kocan.
Môže sa predísť ďalším komplikáciám
Ako ďalej doplnil, v pilotnej fáze projektu bolo od 13. januára do 15. apríla 2021 v spádovej oblasti UNM odliečených 39 mužov a 43 žien s priemerným vekom 48,7 roka. Šesťdesiavdeväť pacientov nebolo hospitalizovaných vôbec, čím pri priemernej viac ako 11-dňovej dĺžke hospitalizácie bolo ušetrených 772 lôžkodní. Ostatných 13 pacientov museli v dôsledku zhoršujúceho sa zdravotného stavu hospitalizovať.
Martinská nemocnica bude využívať v rádiológii nový robotický systém za 700-tisíc eur
Podľa Martina Donovala zo Slovenskej technickej univerzity, ktorá na vývoji aplikácie spolupracovala, môže včasné zachytenie zhoršenia zdravotného stavu výrazne pomôcť predídeniu ďalších zdravotných komplikácií.
„Aplikácia je už v App Store a Google Store dostupná širokej verejnosti a umožní všetkým pacientom, sledovaným ich lekárom, priebežne monitorovať zdravotný stav a včas zachytiť nepriaznivý vývoj ochorenia,“ poznamenal Donoval.