Liečba detských onkologických ochorení na Slovensku napreduje, pomáhať budú aj odborníci zo zahraničia. Spoluprácu odborníkov z rôznych krajín bude na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO) v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave po novom zabezpečovať nový technologicky vyspelý priestor.
Konzultácia so svetovými odborníkmi
Ten umožní online konzultácie špecialistov z celého sveta. Takzvané telekonzílium sa podarilo klinike vybudovať najmä vďaka finančnej pomoci donorov neziskovej organizácie Deťom s rakovinou. Informovali o tom NÚDCH a Deťom s rakovinou n.o.
Telemedicína má výhody pre pacienta aj lekára, ale zdravotné poisťovne ju nepreplácajú
„Priama konzultácia zdravotného stavu pacienta s odborníkmi z celého sveta v reálnom čase a zadarmo prináša pacientom nádej a klinike vysokú pridanú hodnotu. Práve prinášanie špičkovej kvality služieb pre deti liečené na onkológii je naším cieľom a darí sa nám ho napĺňať len vďaka našim podporovateľom,“ uviedla riaditeľka organizácie Deťom s rakovinou Daša Malá Fabšíková.
Efektívny nástroj
Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura považuje telemedicínu v adekvátnych prípadoch za efektívny nástroj, ktorý má svoje významné miesto a opodstatnenie.
„Naším spoločným cieľom je, aby mal pacient dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zdravotnícki pracovníci adekvátne podmienky na svoju prácu. Je to záväzok a zároveň aj príležitosť skvalitniť systém zdravotníctva na Slovensku,“ doplnil.
Telemedicína zažíva svoj boom. Čakárne boli prázdne, ale niektorým lekárom stúpli príjmy
Onkologické ochorenia detských pacientov patria medzi zriedkavé. Ročne ich na Slovensku pribudne priemerne 180. Liečba detí preto smeruje k individuálnemu prístupu a personalizovanej liečbe. Vzhľadom na pomerne malý počet pacientov musia lekári v niektorých prípadoch využiť skúsenosti zahraničných expertov.