Novú výučbovú základňu Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach slávnostne otvorili v piatok. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Jaroslava Oravcová.
Nová kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie disponuje modernými priestormi na diagnostiku, ambulanciami, operačnými sálami, pacientskymi izbami i výučbovými priestormi.
Praktická výučba študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v študijnom programe Zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku sa realizuje na tomto pracovisku na základe Zmluvy o zriadení špecializovaného výučbového zariadenia a praktickej výučbe študentov verejnej vysokej školy od februára tohto roka.
Akadémia Košice, n.o. ponúka moderné priestory na realizáciu výkonov v oblasti stomatólogie a maxilofaciálnej chirurgie vybavené špičkovým zariadením pre diagnostiku a liečbu ochorení tváre, ústnej dutiny a priľahlých orgánov a štruktúr.
Efektívnejšia výučba
Ako povedal riaditeľ Akadémia Košice a garant štúdia zubného lekárstva Andrej Jenča, zubné lekárstvo je odbor špecifický svojou náročnou a vysoko nákladnou prípravou. Praktické zručnosti prípravy absolventa si vyžadujú vysoké vstupné náklady na diagnostiku a ošetrovanie pacientov, teda ‚objektov‘ praktickej výučby študentov.
Medici musia absolvovať minimálne 1500 hodín praktickej klinickej, aby nadobudli zručnosti potrebné k tomu, aby po ukončení štúdia mohli samostatne vykonávať základné diagnostické a terapeutické stomatologické výkony.
„Vznikom nového pracoviska – špičkovej kliniky, ktorá sa stala novou výučbovou základňou Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, došlo k zlepšeniu podmienok pre klinickú výučbu predmetov v odbore zubného lekárstva. Predovšetkým sa znížil počet študentov na jedného učiteľa a jedno zubné kreslo z 5-7 na troch študentov pri jednom kresle, čím sa zefektívňuje výučbový proces,“ dodal Jenča.
Umožní aj vedecko-výskumnú činnosť
Nové pracovisko na Bačíkovej 7 v Košiciach je prístrojovo a materiálne špičkovo vybavené – umožňuje 3D RTG vyšetrenie, disponuje CT prístrojom pre diagnostiku hlavy a má vlastnú radioviziagrafiu a ortopantomografiu.
Diagnostiku ochorení tváre, krku a ústnej dutiny zabezpečuje kvalifikovaný zdravotnícky personál so špecialistami v oblasti stomatológie, dentoalveolárnej chirurgie, čelustnej ortopédie, implantológie, maxiolofaciálnej, plastickej chirurgie a otorinolaryngológie.
V súčasnosti sa personálne buduje tak, aby popri poskytovaní špičkovej zdravotnej liečebno-preventívnej starostlivosti a kvalitnej vzdelávacej činnosti vykonávali jeho zamestnanci aj vedecko-výskumnú činnosť. Do výskumných projektov budú mať možnosť sa zapojiť aj študenti Lekárskej fakulty UPJŠ.