Parkinsonova choroba sa prejavuje najmä trasom, stuhnutosťou svalov, poruchou rovnováhy a problémami s pohybom a chôdzou. S progresiou ochorenia sa objavujú aj psychické príznaky, ako depresia, zmätenosť a halucinácie, opisuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva Žiar nad Hronom.
Parkinsonovou chorobou trpia na svete milióny ľudí, pacientom pomáha hĺbková stimulácia mozgu
Postupujúce neurodegeneratívne ochorenie však u niektorých pacientov môže vyústiť aj do demencie, preto je dôležité podchytiť začiatky ochorenia včas.
Závraty trvajú len pár sekúnd, alebo celé týždne. Spúšťačmi môžu byť aj niektoré potraviny
Jednou zo sľubných terapeutických možností Parkinsonovej choroby je hĺbková stimulácia mozgu. Podľa vedcov je efektívna v prípade, že ju pacient podstúpi ešte pri prvých prejavoch ochorenia. Pravdepodobne môže znížiť riziko progresie choroby, informuje Medicalxpress.com.
Efektívnejšia ako lieky?
Z amerického výskumu zverejneného v odbornom magazíne Neurology vyplynulo, že hĺbková stimulácia mozgu dokáže ochorenie udržať pod kontrolou na dlhší čas.
Polovica pacientov zapojených do štúdie užívala len lieky a druhá časť z nich dostala okrem medikamentov aj DBS (Deep brain stimulation) implantát na hĺbkovú stimuláciu mozgu.
Neurologické ochorenie so zradnými príznakmi. Najprv sa prejavuje ako únava či porucha zraku
Ľudia s DBS implantátom mali po piatich rokoch 5-krát nižšie riziko, že sa u nich prejavy ochorenia zhoršia. Pacienti s implantátom zároveň v neskoršom období užívali výrazne menej liekov než tí, ktorí procedúrou neprešli.
Prvá pomoc po nástupe príznakov
Ak sa efektivitu hĺbkovej stimulácie mozgu podarí preukázať aj v širšej štúdii, mohla by to byť prvá terapia, ktorá pacientom hodí záchranné koleso už pri prvých príznakoch Parkinsonovej choroby.
V ďalších výskumoch sa vedci budú snažiť zistiť, či je hĺbková stimulácia mozgu schopná pomôcť aj v pokročilejších fázach ochorenia.