Prípad si vyžiadal šesťmesačnú hospitalizáciu pacientky. Podľa odborníkov mohol byť jednoduchší, ak by sa pre ňu rýchlejšie našiel darca.
Tímu slovenských lekárov sa podarilo zachrániť tehotnú pacientku v náročnom prípade, ktorý si vyžiadal jej šesťmesačnú hospitalizáciu. Na tlačovej konferencii o tom informovali samotní lekári.
Tridsaťtriročná Jarmila skolabovala 14. októbra pred Nemocnicou svätého Cyrila a Metoda v Bratislave, pričom príčinou bolo zlyhanie srdca. Následne ju previezli do Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH), kde na Oddelení akútnej kardiológie čakala na pôrod. Po ňom jej transplantovali srdce.
Ako vysvetlila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová, aj takýto náročný prípad mohol byť jednoduchší, ak by sa pre Jarmilu našiel rýchlejšie vhodný donor srdca.
„Pacientka mohla ísť na transplantáciu hneď, keby bol darca. Počas jedného mesiaca, keď ležala v relatívne stabilnom stave na dočasnej mechanickej podpore, no neobjavil sa jediný darca,“ upozornila Goncalvesová.
„Rada by som na tomto prípade podporila myšlienku, že transplantácie zachraňujú životy, a nie jeden, niekedy aj niekoľko, a že darcovský program má zmysel,“ dodala.
Najdlhšie ležiaca pacientka
Prvé testy u pacientky ukázali významné poškodenie srdca, pričom poškodená bola taktiež činnosť jednej z chlopní. „Bolo jasné, že za týchto okolností, aj z hľadiska matky, aj z hľadiska plodu, treba vytvoriť podmienky na úspešné ukončenie gravidity. Keďže to nebolo možné zabezpečiť v petržalskej nemocnici, tak sme pani previezli 2. novembra na naše oddelenie. Urobili sme druhú analýzu stavu, potvrdilo sa, že pacientku treba umiestniť na niekoľko týždňov a udržať jej graviditu maximálnu možnú dobu,“ vysvetlila odborníčka.
Pacientku Jarmilu preto preložili na Oddelenie akútnej kardiológie, kde zotrvala pod intenzívnym dohľadom lekárov do 29. decembra. „Mala vysoké riziko rôznych komplikácií zo strany srdca a od toho sa odvíjajú aj ďalšie komplikácie. Hrozia infekcie, zlyhávanie obličiek, práve z toho poškodenia srdcového svalu. Samozrejme ju týždenne navštevoval Miroslav Korbeľ z kliniky gynekológie a pôrodníctva Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Plnili sme jeho odporúčania, aby sme sa spoločne dohodli na ďalších krokoch,“ popísal toto obdobie primár oddelenia Vasiľ Hricák, ktorý prezradil, že Jarmila je najdlhšie ležiacou pacientkou na ich oddelení. Ako tiež doplnil, jeho tím bol neustále pripravený zabezpečiť stabilitu jej stavu a stavu jej dieťaťa.
Po tom, čo Jarmila dosiahla 32. týždeň tehotenstva a testy ukázali, že jej dieťa je už životaschopné, sa lekári rozhodli ukončiť graviditu cisárskym rezom.
„Predpokladali sme, že ten pôrod bude záťaž pre organizmus a najmä pre srdiečko a je pravdepodobná implantácia umelého srdca, alebo dlhodobej podpory, čo sa napokon aj udialo,“ popísala ďalšie kroky primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Ingrid Olejárová.
„Takže od toho 29. decembra prešla všetkými metodikami intenzívnej medicíny, ktoré naše oddelenie poskytuje. To znamená, že okrem operačných výkonov sme riešili komplikácie, či už krvácanie, pacientka bola dlhodobo umelo ventilovaná, jeden čas došlo ku zlyhaniu obličiek a musela absolvovať dialýzu. Keď sme všetky tieto peripetie prekonali, nastalo ďalšie ťažké obdobie, a to rehabilitácia po niekoľkomesačnom ležaní. Pacientku sme na ďalšie doliečenie preložili 21. marca,“ doplnila.
Jarmilu napokon prepustili z nemocnice 6. apríla. Ako sama uviedla, po celý čas ju držali pri sile vedomie, že uvidí svojho syna, a tiež jej šesťročná dcéra. Zároveň sa na besede poďakovala lekárom za pomoc a podporu.