Ako predchádzať tvorbe kŕčových žíl a ako ich liečiť? To je otázka, ktorá trápi väčšinu pacientov s chronickým žilovým ochorením. Mnohí z nich hľadajú prvú pomoc v lekárni.
Rada od farmaceuta: Dezinfikovať vlhké ruky alkoholovým roztokom je chyba
Na to, čo radia lekárnici ľuďom s kŕčovými žilami či metličkami, sme sa spýtali košického farmaceuta PharmDr. Petra Cenigu.
Lekári pacientom s kŕčovými žilami radia užívať tzv. venofarmaká, ktoré sú prevenciou tvorby ďalších varixov. Na trhu je však aj pomerne veľa výživových doplnkov s podobným zložením. Majú rovnaký účinok? Aký je rozdiel medzi liekmi a výživovými doplnkami?
Výživové doplnky sú potraviny, ktoré slúžia na doplnenie toho, čo možno v bežnej prirodzenej potrave človeku chýba. Sú teda zdrojom výživných látok, ako sú minerálne látky, vitamíny, či rastlinné extrakty. Ich používanie je založené na skúsenostiach už z minulosti, z tradície ich používania v mnohých krajinách a na schopnosti ovplyvňovať fyziologické funkcie organizmu.
Štandardne výživové doplnky nepotrebujú, nemôžu a nesmú deklarovať klinický účinok. Zdravotné a výživové tvrdenia, ktoré môžu byť súčasťou „Informácie pre používateľa“, musia rešpektovať zoznam tvrdení schválený Európskou komisiou.
Lieky majú, naopak, dokázanú účinnosť a bezpečnosť kontrolovanými klinickými štúdiami. Na trh sa uvádzajú legislatívnym procesom registrácie, pri ktorom sa fyzicky kontroluje ich účinnosť, bezpečnosť, kvalita či stabilita príslušnými kontrolnými inštitúciami. Pre lieky teda platia skutočne veľmi prísne kritériá, ktoré zabezpečujú, aby sa po užití v tele správali presne tak, ako sa to očakáva. V prípade výživových doplnkov však takýto účinok nie je deklarovaný.
Má medikamentózna liečba výrazný efekt v terapii venóznych ochorení?
Na úvod je potrebné poznamenať, že jedným z hlavných kľúčov úspešnej terapie pri venóznych ochoreniach je aj zmena životného štýlu – zvýšenie pohybovej aktivity a zmena stravy.
Čo sa týka medikamentóznej liečby, pacientom môžu pomôcť rôzne produkty z lekárne. Pri venóznych ochoreniach dolných končatín máme k dispozícii na topickú aplikáciu gély buď s obsahom solí heparínu, alebo s obsahom flavonoidov z korzického citrónovníka, alebo tiež iné rôzne chladivé gély z výťažkami napríklad z pagaštanu konského, či gély s obsahom mentolu, gáfru atď.
V tabletovej alebo kapsulovej podobe sa pri terapii uplatňujú venofarmaká (venoaktívne látky, venotoniká, venoprotektíva), ktoré účinkujú na niekoľkých úrovniach, pričom priaznivo ovplyvňujú makrocirkuláciu i mikrocirkuláciu krvi.
Venofarmaká rozdeľujeme na látky prírodného pôvodu, semisyntetické alebo syntetické substancie. Medzi prírodné látky patria flavonoidy, terpény, saponíny, výťažky z rastlín (Ginka dvojlaločnatého, Pupočníka ázijského), extrakty z listov hrozna, čučoriedok, jadier grapefruitov, semien Borovice prímorskej a podobne.
Medzi semisyntetické venofarmaká patria už chemicky modifikované látky prírodného charakteru, ktorých predstaviteľmi sú tribenozid a troxerutín. Zástupcom syntetických venofarmák je kalcium dobesilát.
V tomto bode je potrebné podotknúť, že vyhláška zaraďuje venofarmaká medzi liečivá určené na doplnkovú a podpornú liečbu, pri ktorých je úhrada z verejného zdravotného poistenia vylúčená. Účasť pacienta pri platbe je teda 100% pri všetkých liekoch i výživových doplnkoch určených na terapiu venóznych ochorení.
Aké prípravky z lekárne by ste odporúčali pacientom s kŕčovými žilami? Aké účinné látky by mali obsahovať?
Liekom prvej voľby v tabletovej forme v zmysle klinických štúdií, účinnej látky aj venofarmák by mala byť čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia (MPFF), ktorá je zložená z piatich flavonoidov – diosmín, hesperidín, diosmetín, isorhoifolín a linarín – ktoré majú spoločný synergický účinok.
Táto frakcia prírodného pôvodu (účinná látka) bola donedávna na Slovensku viazaná len na lekársky predpis, v súčasnej dobe je už voľne dostupná pre pacientov vo forme OTC (voľnopredajného registrovaného lieku).
Pri terapii kŕčových žíl sa dávkovanie pohybuje dlhodobo v rozmedzí od dvoch do maximálne štyroch tabliet na deň v závislosti od klinického štádia ochorenia.
Zvýšenú pozornosť si vyžadujú pacienti citliví na gastrointestinálny trakt. Hnačka, dyspepsia, nevoľnosť či vracanie patria medzi často sa vyskytujúce nežiaduce účinky pri užívaní tejto frakcie. Zásadne sa preto pri týchto pacientoch vždy odporúča vyhodnotiť riziká a benefity liečby. Vhodná je tiež konzultácia s lekárom.
V rámci topickej dlhodobej lokálnej liečby kŕčových žíl sa najlepšie výsledky v praxi ukazujú najmä pri géloch s obsahom heparínu vo forme sódnej soli. Sekundárne alebo na striedavé aplikovanie je vhodné pri kŕčových žilách voliť účelovo vyvinutý krém s ľahkou textúrou s obsahom korzického citrónovníka a mentolu.
Preferenciu pacientov často ovplyvňuje cena lieku či výživového doplnku, vzťah k vlastnému zdraviu, ale aj ich vnímanie farmaceuta a spoločenského postavenia tejto profesie – niektorí pacienti si od nás nenechajú a ani nechcú nechať poradiť. Rozhoduje však aj samotný stupeň edukácie lekárnika – expedienta, akým spôsobom vie obhájiť výber konkrétnej terapie pred pacientom.
Je vhodné v prípade tvorby metličiek či kŕčových žíl pravidelne užívať aj askorutín? Nemôže to mať vedľajšie zdravotné účinky?
To je veľmi zaujímavá otázka. Askorutín je totiž registrovaný humánny liek, ktorý obsahuje 20 mg trihydrátu rutozidu (venoprotektívum) a 100 mg kyseliny askorbovej (vitamínu C), pričom je indikovaný dospelým a deťom vo veku od 3 rokov na liečbu zvýšenej lámavosti a permeability kapilár a pri hypovitaminóze vitamínu C.
Odporúčané dávkovanie askorutínu je trikrát denne 1-2 tablety – uvažujme teda o užívaní 600 mg vitamínu C. Pacienti si však vo všeobecnosti radi doprajú aj iné lieky či výživové doplnky s obsahom vitamínu C. No a keď je pacient prechladnutý, dopraje si aj horúci nápoj s obsahom céčka. Viete už, kam tým mierim? Všetkého veľa škodí, aj vitamínu C, najmä obličkám a vylučovaciemu systému.
Takže, napriek tomu, že pri dobrej znášanlivosti sa smie askorutín užívať dlhodobo, ak by ste sa spýtali mňa, pravdepodobne vám ho na metličkové žily neodporúčam. Samozrejme, vždy môže rozhodnúť o inom odporúčaní individuálnosť situácie a kľúčová je vždy rozsiahlejšia diskusia pacienta s lekárnikom.
Záverom môžem poznamenať, že na metličkové žily pomerne dobre zaberá aj vyššie spomenutá lokálna topická liečba, veľmi zaujímavé je však v tomto prípade aj portfólio produktov s výťažkami z kosodreviny.
Pred dlhými cestami na dovolenky sa často hovorí o riziku trombózy. Existujú nejaké látky, ktoré ho dokážu preventívne zmierniť?
Riedenie krvi, zachovanie ideálneho toku krvi a preventívne podávanie látok na prevenciu vzniku trombózy predstavuje mimoriadne komplikovanú kapitolu farmakológie liečiv a potenciálnych interakcií, ktoré môžu vzniknúť. Obzvlášť, keď ide o pacienta, ktorý je liečený viacerými liečivami (polyfarmáciou).
Áno, existujú takéto účinné látky, ale tieto situácie si spravidla vyžadujú komunikáciu lekárnika s lekárom alebo pacienta s lekárom, či rozsiahlu detailnú analýzu lekárnika s pacientom.
A ako je to s kompresiou? Sťahujúce kompresívne pančuchy sú odporúčanou zložkou liečby, ale ich nosenie je nepohodlné. Je po nich zo strany pacientov dopyt?
Kompresívna liečba spolu s perorálnou terapiou predstavuje základný stavebný kameň terapie venóznych ochorení dolných končatín. Pomocou elastických obväzov alebo kompresívnych pančúch (podkolienky, stehnové pančuchy, pančuchové nohavice) nahrádza nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzuje preplňovanie povrchového venózneho systému, zrýchľuje krvný prietok v končatine i transport odpadových produktov metabolizmu preč zo spojivového tkaniva.
Pokiaľ to stav pacienta dovoľuje (aj kompresia môže byť kontraindikovaná), mala by byť automaticky súčasťou liečby kŕčových žíl. Je v rukách nielen farmaceutov, ale i iných zdravotníckych pracovníkov, aby v tomto smere cielene edukovali pacientov. V súčasnosti je na trhu dostupné pomerne široké portfólio zdravotníckych kompresívnych pomôcok. Vždy sa teda dá nájsť taká kompresia, aby pacientovi vyhovovala.