|video| Od kŕčových žíl po záchranu života

Nusch

Priamy prenos si obvykle spájame so športovými alebo kultúrnymi podujatiami. Účastníci medicínskych kongresov však na obrazovke sledujú čosi iné. Zákroky priamo z operačnej sály.

V piatok účastníci angiologického kongresu v Prahe mali dokonca zahraničný prenos. Zákroky, ktoré sa pred ich očami odohrávali, robili angiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Dostali sme možnosť pridať sa so svojou kamerou pri ukážke moderného riešenia kŕčových žíl, a to hneď dvomi rôznymi spôsobmi.

To bol však v ten deň už druhý priamy prenos. Dopoludnia bol na programe zákrok, pri ktorom lekári riešili zúžený prietok krčnej tepny.

Ako upozornil vedúci lekár Oddelenia intervenčnej angiológie NÚSCH Petr Vařejka, v takýchto prípadoch ide aj o pacientov, ktorí nemusia pociťovať žiadne ťažkosti. Predsa sú však v ohrození života, keďže im hrozí rozsiahla mozgová mŕtvica.

Tí istí lekári tak v tom istom ústave riešia široké spektrum výkonov. Od viacmenej kozmetických (aj keď aj kŕčové žily môžu mať aj závažné medicínske dôsledky, pripomína angiológ Štefan Pataky) až po záchranu života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr Vařejka
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb