- aktualizované 15. marca 20:18
Počet infikovaných ľudí na nový koronavírus stúpol na 61. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu a prijala ďalšie opatrenia, ktoré budú v platnosti od pondelka 16. marca.
Volkswagen zrejme zastaví výrobu
Ide o ďalšie zatváranie prevádzok, pričom platí, že sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. V najbližších dňoch zavrie prevádzku aj najväčšia továreň Volkswagen v Devínskej Novej Vsi. Informoval o tom po nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Viac o téme: Koronavírus
Kabinet chce riešiť aj situáciu, v ktorej sú momentálne viacerí občania v zahraničí. Pre nich bude platiť podľa Pellegriniho v prípade koordinovaného skupinového návratu povinná 14-dňová karanténa v na to určených zariadeniach.
Koronavírus: Nakazených je na Slovensku už 61 osôb, pozrite si ďalšie tvrdé obmedzenia (online)
V pondelok už budú laboratóriá testovať vzorky aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Zatiaľ bolo negatívnych 1 375 vzoriek.
Núdzový stav pre zdravotníctvo
Vzhľadom na núdzový stav pre oblasť zdravotníctva sa budú môcť zdravotnícky personál alebo medicínska technika presúvať z nemocnice do nemocnice. Nariadenia sa týka zatiaľ všetkých nemocníc a ústavov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Ak sa podľa premiéra ukáže, že budú potrebovať aj iné kapacity, vláda môže rozhodnutie rozšíriť aj o ďalšie nemocnice.
V nedeľu pribudlo na Slovensku 17 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.
- Trenčín – 2 muži, 2 ženy 1 dieťa
- Trnava – 1 muž s cestovateľskou anamnézou, je prevezený do Bratislavy
- Martin – 1 muž s cestovateľskou anamnézou, bol na kongrese v zahraničí
- Nové Zámky – 1 žena, priamy kontakt s nakazeným
- Banská Bystrica – 1 žena (65 r.) nakazená členom rodiny
- Nitra – 3 osoby
- Bratislava – 5 osôb
Čo sa týka nových pozitívnych prípadov na nový koronavírus, v Trenčíne bolo podľa slov premiéra potvrdených päť prípadov, ide o dvoch mužov, dve ženy a jedno dieťa, všetci sú v stabilizovanom stave. V Trnave je to jeden muž, ktorý je hospitalizovaný a bude prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava, potvrdenú mal cestovateľskú anamnézu a je v stabilizovanom stave. V Martine bol potvrdený jeden prípad, pacient bol na kongrese v zahraničí.
V Nových Zámkoch je potvrdená jedna žena, ktorá je v domácej izolácii a mala priamy kontakt s nakazeným. V Bratislave bolo potvrdených päť prípadov, v Banskej Bystrici jeden a v Nitre sú tri nové prípady. „Ukazuje sa, že Slovensko, ktoré sa rozhodilo spomedzi okolitých krajín reagovať prudšie a rýchlejšie ako ostatní, urobilo správne. Zatiaľ sa darí držať krivku nábehu ochorených na prijateľnej úrovni,“ konštatoval Pellegrini.
Ako premiér doplnil, žiadna krajina nevie poskytnúť rúška všetkým svojim obyvateľom. V prvom rade sa budú distribuovať pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Pre tých, ku ktorým sa rúška nedostanú, Pellegrini odporúča, aby využili domáce riešenia, ako napríklad šál alebo šatku.
Stopka pre plánované operácie
Od pondelka platí aj zákaz prítomnosti zákazníkov v prevádzkach stravovacieho stravovania. Strava však môže byť zákazníkom poskytovaná formou výdaja, donáškovej služby alebo inak, bez toho, aby zákazníci do prevádzky vstupovali.
Premiér tiež požiadal súkromné zdravotnícke zariadenia, aby prestali vykonávať plánované operácie, ktoré nesúvisia s ohrozením života pacientov. Ako uviedol, nariadená má byť aj povinná karanténa v karanténnych zariadeniach ministerstva vnútra pre slovenských občanov, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí.
Zariadenia si ľudia podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej nemôžu vyberať. „Ak máme otvorené jedno zariadenie, ktoré nie je naplnené, nebudeme otvárať ďalšie, budú sa otvárať postupne,“ uviedla. Otázkou stále zostávajú tí, ktorí dochádzajú za výkonom svojej práce do zahraničia.
Slováci v zahraničí
Ministerstvo zahraničných vecí má podľa premiéra tiež pripraviť a koordinovať plán repatriácie našich občanov. Minister Miroslav Lajčák má stanoviť kľúč a priority, o ktorých občanov sa má štát v prvom rade postarať. Má ísť predovšetkým o deti a mládež.
„Na poslednom mieste v tomto zozname budú ľudia, ktorí si išli zahrať golf alebo si oddýchnuť. Tí budú musieť strpieť diskomfort v zahraničí,“ dodal premiér. Marginalizovaným skupinám majú podľa premiéra primátori a starostovia umožniť prístup k pitnej vode, aby mohli vykonávať hygienické opatrenia.
Premiér tiež informoval, že polícia má už viac ako 200 zdokumentovaných prípadov nedodržiavania karantény. Od pondelka za to majú pobočky Úradu verejného zdravotníctva začať ukladať pokuty.