Keby sa nový koronavírus správal ako obyčajná chrípka, teplé počasie by malo spomaliť jeho šírenie. V tejto otázke sa vedci úplne nezhodujú a prízvukujú, že najlepšou prevenciou je dodržiavanie hygienických a karanténnych opatrení.
Vyššie teploty koronavírus spomaľujú
Jedna vec je ale jasná, koronavírus nemá rád slnečné žiarenie, vysoké teploty a vlhkosť. „Slnečné žiarenie znižuje schopnosť tohto vírusu množiť sa o polovicu,“ tvrdí profesor z Hongkongskej univerzity John Nicholls.
Nemecká Deutsche Welle citovala virológa z Centra pre klinický výskum infekcií Thomasa Pietschmanna, podľa ktorého koronavírus nie je odolný voči vyšším teplotám, ktoré ho rozkladajú. Zároveň dodal, že je ešte priskoro tvrdiť, či príchod teplého počasia do Európy spomalí pandémiu COVID-19.
Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb zaviedol tvrdé opatrenia, počet chorých stúpol na 21 (online)
Riaditeľ Inštitútu molekulárnej biológie na Filipínskej univerzite Edsel Maurice Salvana naopak tvrdí, že priama úmera medzi teplejšími krajinami a pomalším šírením koronavírusu je mýtus. „Teplota síce môže rýchlejšie deaktivovať vírus na povrchoch, no veľmi to neovplyvní získavanie nákazy kvapôčkovou cestou od chorých,“ uviedol.
V horúcich krajinách je zatiaľ koronavírusu menej
Ďalší virológ z Hongkongskej univerzity Michael Chi Wai Chan tiež hovorí, že aktivita vírusu pri vyšších teplotách klesá, no jeho šírenie vzduchom sa veľmi neznižuje.
Faktom ale je, že v horúcich krajinách s vysokou vlhkosťou vzduchu ako India, Indonézia či Filipíny majú zatiaľ minimum nakazených novým koronavírusom.
Poveternostné podmienky na severnej pologuli boli doteraz ideálne pre rýchle šírenie nového koronavírusu. Otepľovanie by tak mohlo priniesť novú nádej na spomalenie epidémie.