Po použití bankoviek by ste si mali preventívne umyť ruky, informuje britský Daily Telegraph. Vírus sa totiž môže nachádzať aj na nich, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia WHO.
Peniaze, ktorých sa denne dotýkajú desiatky až stovky rúk, sú vo všeobecnosti považované za potenciálne zdroje infekcie. Žltačkou typu A sa zoznam ochorení len začína.
Vírusy dokážu prežívať na neživých predmetoch
Experti už dávnejšie upozornili, že vírusové častice dokážu na povrchoch prežiť niekoľko hodín až dní.
Koronavírus otvoril Pandorinu skrinku. Štyri záhady, na ktoré vedci nepoznajú odpoveď
Cesta prenosu je pomerne jednoduchá. Napríklad si po kontakte s infikovaným predmetom neumyjete ruky a pretriete si nimi oči. Alebo si pri zívaní zakryjete ústa, prípadne si infikovanými rukami utriete nos a vírusové častice sa zachytia na sliznici.
Ako dlho však dokáže koronavírus prežiť na povrchoch vrátane bankoviek, zatiaľ vedci spoľahlivo nepreskúmali.
Väčším rizikom je kvapôčková infekcia
Profesor Jürgen Haas z Edinburskej univerzity však upokojuje, že pravdepodobnosť prenosu ochorenia prostredníctvom bankoviek je len nízka, oveľa väčším rizikom je kvapôčková infekcia, teda kašľanie či kýchanie, uviedol pre britský denník The Guardian.
Ako doplnila doktorka Christine Tait-Burkard, infektologička a imunologička z Edinburskej univerzity, „na neživých objektoch sa obyčajne nachádza len malé množstvo vírusu.“ To isté platí o ľudských rukách. Aby vírus hostiteľa infikoval, musí preniknúť aj cez dýchací systém a jeho imunitné mechanizmy.
Expertka vysvetľuje, že na kovových minciach vírusy dlho neprežijú, a ani po platbe bankovkami podľa nej nemusíme podliehať panike, dokým niekto bankovku nepoužije na kýchanie namiesto vreckovky.