Komora sestier verí, že počet útokov na zdravotníkov klesne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock

Od začiatku tohto roka totiž zdravotnícki pracovníci získali štatút chránenej osoby.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) očakáva, že zvýšená legislatívna ochrana zdravotníckych pracovníkov pri výkone povolania prispeje k celkovému zníženiu fyzických a verbálnych útokov na sestry a pôrodné asistentky.

Od začiatku tohto roka nadobudol účinnosť vládny návrh zákona o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v EÚ. Podľa právnej úpravy získali zdravotnícki pracovníci štatút chránenej osoby.

Komora sestier na základe prieskumu, ako aj vlastných skúseností svojich členov od roku 2003 registruje postupný nárast fyzických a verbálnych útokov v zdravotníckych zariadeniach.

„Sestry sa v práci najčastejšie stretávajú s ohrozovaním rôznymi predmetmi, ktoré majú pacienti k dispozícii, kopancami, škrtením či dokonca verbálnymi vyhrážkami na ich fyzickú likvidáciu a ich rodinných príslušníkov,“ konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Najväčšia agresia je na urgentoch a JIS

Najčastejšie sa zdravotníci s agresívnymi pacientmi stretávajú na urgentných príjmoch či jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Ako ďalej uviedla Lazorová, komora od svojich členov má informácie, že len na oddelení úrazovej chirurgie a jednotke intenzívnej starostlivosti v Nemocnici Poprad sa v roku 2015 stalo 375 fyzických a verbálnych útokov na zdravotníkov od pacientov.

SK SaPA vo Fakultnej nemocnici Trnava od svojich členov registruje 108 agresívnych útokov na sestry za rok 2015 a 40 agresívnych útokov za prvé dva kvartály v roku 2016.

Vo Fakultnej nemocnici Nitra na kardiologickej klinike zaznamenali minimálne sedem fyzických a verbálnych útokov za posledné tri roky, pričom na urgentnom príjme majú podľa sestier v priemere tri agresívne útoky za rok.

„Sestry a pôrodné asistentky medzi dôvodmi agresie pacientov najčastejšie uvádzali dlhé čakanie pacientov pre neprítomnosť lekára, odmietnutie hospitalizácie, odsunutie zdravotného výkonu alebo nespokojnosť pacienta s úrovňou poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlila Lazorová.

Chýbajú záchytky

S agresívnymi útokmi pacientov sa veľakrát osobne stretla aj členka Prezídia a Rady SK SaPA Zuzana Haladová.

„Častokrát sa stretávame s útokmi pacientov na urgentných príjmoch a ambulanciách. Urgentné príjmy suplujú absenciu „záchytiek“ z minulosti, kde sú umiestnení pacienti, ktorí sú pod vplyvom omamných látok a sú agresívni. V týchto zariadeniach mali skúsenosti ako agresívnych pacientov spacifikovať,“ vysvetlila Haladová. Ďalšou skupinou sú agresívni pacienti na ambulanciách.

Nedostatok zdravotníckeho personálu, lekárov aj sestier v systéme totiž podľa komory dospel do štádia, kedy ambulancie navštevuje viac pacientov, ako sú reálne možnosti kvalitného ošetrenia a poskytnutia zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti.

„Čakárne sú preplnené a ak treba pacienta odborne vyšetriť a poskytnúť mu takú zdravotnú starostlivosť, na akú má nárok, nejaký čas to trvá. Čas strávený čakaním a samotné ochorenie však u niektorých pacientov vyvoláva agresivitu, a tí útočia nielen verbálne, ale aj fyzicky,“ dodala Haladová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek