Podľa staronového prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára by mali právne normy komory platiť na všetkých lekárov, nie len na členov SLK.
Nosnou témou opätovne zvoleného prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára na najbližšie roky je zlepšenie vzťahu lekár – pacient.
Ako povedal novinárom v sobotu na tlačovej konferencii, najlepším spôsobom na zlepšenie aktuálnej situácie je regulácia povolania lekára.
„To znamená, aby všetky právne predpisy, štatúty, právne normy Slovenskej lekárskej komory platili rovnako pre všetkých lekárov. Aby sme lekárov v SLK nerozdeľovali, títo sú členovia, títo sú len registrovaní lekári,“ poznamenal.
Chce rozšíriť platnosť kódexu
Všetci lekári musia podľa Kollára vedieť, že majú jednu stavovskú organizáciu voči, ktorej majú nejaké záväzky, povinnosti, ale aj organizáciu, ktorá sa vždy za nich postaví a bude na ich strane, keď to budú potrebovať.
„My chceme vniesť etiku, morálku do Slovenskej lekárskej komory tak, aby deontologický kódex, ktorý sme prijali pred dvomi rokmi, aby platil na všetkých lekárov,“ doplnil prezident.
Na voľbách prezidenta SLK sa napokon zúčastnili len dvaja kandidáti, a to Marian Kollár a Ján Černák. Tretí navrhnutý kandidát doktor Karol Mičko sa počas svojho príhovoru vzdal kandidatúry. Víťaz volieb Kollár získal vo voľbe 45 hlasov, jeho protikandidát Černák 27 hlasov.
Kollár na margo svojho zvolenia v sobotu konštatoval, že ho to teší. „Ak vás niekde zvolia ľudia, je to pekné, ale ak vás zvolia druhýkrát a potvrdia vás vo funkcii, je to signál k tomu, že to robíte dobre. Ja si toto zvolenie veľmi vážim,“ povedal.
Pacienti: Komunikáciu s lekármi treba zlepšiť
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková v reakcii na výsledky volieb šéfa SLK poznamenala, že už pred samotnou voľbou sa jednotliví kandidáti pre médiá vyjadrili, že chcú viac pracovať na dôvere vo vzťahu lekára a pacienta.
Práve tento posun asociácia víta. „Aj keď mnohí lekári – špecialisti s našimi členmi aktívne spolupracujú, uvedomujeme si, že komunikáciu medzi pacientmi a lekármi je potrebné výrazne zlepšiť,“ upozorňuje prezidentka Kafková.
Asociácia by takisto ocenila diskusiu a následnú dohodu s predstaviteľmi komory pri zlepšovaní platnej legislatívy. „Tak, aby slovenské zdravotníctvo skutočne poskytovalo kvalitné, bezpečné, účinné a ekonomicky únosné zdravotné služby pacientom,“ prízvukuje Kafková.
Spoločné stretnutia oboch strán by rovnako otvorili podľa prezidentky diskusie o individuálnych zlyhaniach lekárov, nielen odborných, ale i morálnych, a ich následnej nápravy. „Spomínané kroky by zabezpečili, aby dôvera pacientov v lekárov bola opäť obnovená,“ dodáva Kafková.