Remdezivir je prvým liečivom, ktoré Európska lieková agentúra oficiálne schválila na liečbu ochorenia Covid-19. Podľa CNN bude stáť jedna fľaštička liečiva vo vyspelých krajinách vrátane USA 390 dolárov (347 eur) za fľaštičku a päťdňový liečebný cyklus sa vyšplhá na sumu 2 340 (2 085 eur) dolárov.
Zásoby lieku odkúpili USA
Podľa štúdií môže liek skracovať priemernú dobu hospitalizácie pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Vyrába ho americká farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences, ktorá však nedávno predala takmer všetky zásoby tohto liečiva (asi 500-tisíc dávok) Spojeným štátom americkým.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku za posledný deň urobili iba 50 testov a jeden bol pozitívny
Remdezivir má byť podľa BBC distribuovaný do amerických nemocníc, ktoré ošetrujú rekordné počty pacientov s Covid-19. Rozhodnutie však vyvolalo rozpačité reakcie a vlnu kritiky, existuje totiž obava, že niektoré krajiny sa pre nedostatok zásob k remedziviru nedostanú.
Európska lieková agentúra schválila prvý liek na liečbu Covid-19. Komu môže byť remdesivir podaný?
Dexametazón je oveľa lacnejší
Ďalším, oveľa lacnejším a široko dostupným adeptom na liečbu Covid-19, je dexametazón. Doterajšie štúdie dokázali, že liek môže znížiť úmrtnosť pacientov na umelých pľúcnych ventilátoroch až o tretinu. Zároveň znižuje zhruba o pätinu riziko úmrtia pacientov na podpornej liečbe kyslíkom.
Lekári oznámili prelomové zistenie. Lacný liek pomáha pacientom s koronavírusom
Podľa BBC ide o liek, ktorý pomáha napríklad astmatikom či pacientom s autoimunitnými ochoreniami. Desaťdňová liečba dexametazónom stojí okolo 5 britských libier (5,55 eur) a priemerná liečba jedného pacienta vychádza na 35 libier (39 eur).
USA vykúpili takmer všetky zásoby lieku na COVID-19, experti ich za remdesivir skritizovali
Odborníci však upozorňujú, že liek bol preukázateľne účinný len pri závažných stavoch a pomocný efekt sa nepodarilo dokázať v prípade mierneho priebehu infekcie. Preto by si jeho užívanie ľudia nemali ordinovať sami.