Vedcom sa podarilo odhadnúť, kedy by bolo najlepšie podať vakcínu proti koronavírusu. Zistili, že kľúčový je pohyb bielych krviniek v lymfatických uzlinách, ktorý vplýva na imunitnú reakciu na vakcíny a vírusy, vrátane SARS-CoV-2.
Testy vykonali na myšiach a zistili, že dôležité pre imunitnú reakciu je, v akej časti dňa sú infikované.
Prvé vakcíny voči koronavírusu by sa k pacientom mohli dostať do polovice decembra
„Tento fakt v spojitosti s dôkazmi, že podanie vakcíny proti chrípke je vhodnejšie ráno ako popoludní, naznačuje, že vakcíny proti SARS-CoV-2 budú účinnejšie, ak ich podáme skoro ráno,“ povedala Rachel Edgar z Imperial College London, ktorá študuje, ako vírusy využívajú cirkadiánne rytmy na šírenie.
Rytmus imunitného systému
Vedúca novej štúdie Cathy Wyse z Royal College of Surgeons v Írsku uviedla, že túto teóriu zatiaľ nemali možnosť otestovať.
John O’Neill z MRC Laboratory of Molecular Biology v Cambridgei ozrejmil, že „imunitný systém sa vyvinul tak, aby lepšie rozpoznával potenciálne patogény a bojoval proti nim počas dňa, keďže práve cez deň sa ľudia najviac dostávajú do kontaktu s nimi“.
Dobrovoľníci testujúci vakcínu na COVID-19 od Pfizeru hovoria o vedľajších účinkoch. Cítili sa vraj ako „po opici“
O’Neill predtým dokázal, že bunky podieľajúce sa na oprave poškodeného tkaniva migrujú k ranám oveľa rýchlejšie cez deň.
Výsledky výskumu
K spomínanej novej teórii dospeli v rámci štúdie, ktorá zistila, že vnútorné rytmy imunitného systému by mohli zvýšiť náchylnosť na infekcie a poranenie v určitých fázach dňa, mesiaca či roka.
Wyse spolu s kolegami analyzovali vzorky krvi 329 261 ľudí, ktorých pozorovali viac ako desať rokov s cieľom zistiť, či čas dňa alebo obdobie, kedy im vzorky odobrali, mali nejaký súvis s imunitnými bunkami, ktoré obsahovali.
Európska komisia nakúpi 200 miliónov dávok vakcíny firiem BioNTech-Pfizer v mene všetkých členských štátov EÚ
Zistili jasné kolísanie počtu bielych krviniek a zápalových markerov v krvi, z čoho usúdili, že imunita u človeka môže byť silnejšia alebo slabšia v závislosti od časti dňa alebo obdobia.
Dôležité je, že tieto variácie nesúviseli so životným prostredím alebo životným štýlom, ale s hladinou vitamínu D. „To naznačuje, že zmeny v našom imunitnom systéme súvisia s hodinami v našom tele,“ uzavrela Edgar.
Nádejné vakcíny
Európska komisia (EK) schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech–Pfizer, ktorou sa zabezpečuje prvý nákup 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu v mene všetkých členských štátov EÚ. Menované firmy uviedli, že ich látka je účinná na 90 %.
Následne sa ozvalo aj Rusko, ktoré odhadlo účinnosť vlastnej vakcíny na 92 %.
Krčméry: Vakcíny proti COVID-19 sú dobrou správou, napriek tomu je stále sa čoho obávať
Vakcíny proti novému koronavírusu vyvíjajú stovky laboratórií po celom svete, okolo desať ich je v záverečnej fáze testovaní. Medzi najsľubnejšie určite patria vakcíny Sputnik V, tá od Pfizer a BioNtech, a tiež oxfordská.
Nádej má aj vakcína s názvom CoronaVac, ktorú vyvíja čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac Biotech.