Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby bezodkladne začal riešiť krízovú situáciu s ohrozenou zdravotnou starostlivosťou v Bratislave.
Masívny odchod zdravotníkov
„Päť rokov vyrastá v hlavnom meste súkromná nemocnica Bory a rovnako dlho sa len diskutuje, ako otvorenie 400-lôžkovej nemocnice môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave,“ uvádza hovorkyňa KDH Lenka Halamová.
Neschválený rozpočet môže v zdravotníctve ohrozovať životy, tvrdí KDH a apeluje na rýchlu dohodu
Podľa experta pre zdravotníctvo KDH Petra Stachuru prvým znakom je masívny odchod zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) a tiež fakt, že stabilizačný príspevok 5-tisíc eur využilo v UNB len 54 percent zdravotníkov. Navyše, ako dodal, pri zákonnej výpovednej lehote dva mesiace hrozí odchod celého oddelenia alebo aspoň ťažko nahraditeľných odborníkov naraz.
Vláda nereaguje na fatálne zlyhania
„Napriek tomu sa ministerstvo zdravotníctva a vláda iba nečinne prizerá. Projekt novej nemocnice Rázsochy z Plánu obnovy a odolnosti SR výrazne mešká, pričom táto nemocnica má slúžiť pacientom naprieč celým Slovenskom,“ konštatuje Stachura s tým, že vláda nereaguje na fatálne zlyhania ministra zdravotníctva v tejto oblasti a zdravotníci v Bratislave už strácajú poslednú nádej na lepšie pracovné podmienky.
Zavedenie zvyšujúcej sa výpovednej lehoty
Jedným z riešení podľa kresťanských demokratov by mohlo byť zavedenie zvyšujúcej sa výpovednej lehoty zamestnancov podľa odpracovaných rokov tak, aby nemohli kľúčoví zamestnanci rozviazať pracovný pomer naraz.
„Zároveň je nevyhnutné zvážiť výšku stabilizačných príspevkov pre kľúčových pracovníkov a predovšetkým urobiť všetko pre to, aby Bratislava mala v dohľadnej dobe komplexnú koncovú nemocnicu,“ uzatvára Stachura.