Káva môže byť mnohým – ranným rituálom, kultúrnou tradíciou alebo prostriedkom na zvýšenie produktivity. Štúdie naznačujú, že konzumenti kávy žijú dlhšie a majú nižšie riziko cukrovky 2. typu, Parkinsonovej choroby, kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny.
Je však možné, aby ste si medzi raňajkami, obedňajším latte a popoludňajším espressom dopriali príliš veľa kávy? A ak áno, ako zistiť, koľko kávy je už veľa?
Káva obsahuje tisíce chemických zlúčenín, z ktorých mnohé môžu ovplyvňovať zdravie. Priveľa kofeínu môže spôsobiť búšenie srdca, nervozitu, úzkosť, nevoľnosť alebo problémy so spánkom.
Môže tiež viesť k bolestiam hlavy, refluxu kyseliny a pri dostatočne vysokých dávkach dokonca k traseniu alebo zvracaniu. Napriek tomu sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že pitie kávy má len zriedkavo nebezpečné vedľajšie účinky.
Predávkovanie sa kofeínom
Predávkovanie sa kofeínom zvyčajne vzniká po príjme príliš veľkého množstva kofeínu z koncentrovaných foriem, ako sú prášky alebo výživové doplnky, a to v krátkom čase. Vo väčšine prípadov by ste museli skonzumovať aspoň 10 000 miligramov kofeínu, čo je ekvivalent približne 50 až 100 šálok kávy, aby to bolo potenciálne smrteľné.
Káva a dehydratácia: Aká je skutočná pravda?
Kofeín môže spôsobiť krátkodobé zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, najmä ak ho nekonzumujete pravidelne. Zvyčajne to však nie je škodlivé. Štúdie ukazujú, že zvyčajné pitie kávy zrejme dlhodobo nezvyšuje krvný tlak ani riziko abnormálneho srdcového rytmu.
Napriek tomu, ak ste náchylní na abnormálny srdcový rytmus alebo ak po užití kofeínu pozorujete búšenie srdca, môžete byť na jeho účinky citlivejší a nemali by ste ho konzumovať viac, ako ste zvyknutí, alebo prijímať veľké dávky z koncentrovaných zdrojov, ako sú doplnky stravy alebo energetické nápoje. Okrem iného je treba dodať, že príliš veľa kofeínu počas tehotenstva sa spája so zvýšeným rizikom potratu.
Poznajte svoje limity
Podľa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv môže väčšina dospelých bezpečne skonzumovať 400 miligramov kofeínu denne. Ide o množstvo obsiahnuté približne v štyroch osemdecových šálkach varenej kávy alebo šiestich šálkach espressa.
Ak je žena tehotná, odborníci odporúčajú maximálne 200 miligramov. Majte na pamäti, že veľkosť šálok a sila kávy sa môže líšiť. Typická šálka s objemom osem uncí obsahuje približne 80 až 100 miligramov.
Káva ako nápoj. Toto je 8 vedecky podložených zdravotných benefitov
Napríklad v takom najznámejšom obchodnom reťazci kaviarní veľká stredne pražená káva obsahuje približne 235 miligramov kofeínu, čo je približne rovnaké množstvo ako trojitá dávka espressa. Netreba zabúdať aj na to, že kofeín sa nachádza aj v niektorých druhoch čaju, limonádach, horkej čokoláde, liekoch proti bolesti hlavy, energetických nápojoch a niektorých športových doplnkoch.
Odporúčaná hodnota 400 miligramov, teda dve až štyri šálky denne, sú pre väčšinu dospelých primerané. Je tiež v súlade s výskumom o tom, koľko by ste mali skonzumovať, aby ste využili zdravotné výhody a zároveň sa vyhli nepríjemným vedľajším účinkom.
Fajčenie môže odbúravať kofeín rýchlejšie
Ľudia odbúravajú kofeín z tela rôznym spôsobom. Množstvo 400 miligramov môže byť pre niekoho priveľa, zatiaľ čo iní si môžu bežne dať viac bez vedľajších účinkov. V závislosti od genetiky môže trvať od 2 do 10 hodín, kým sa z krvi odstráni polovica dávky kofeínu.
Ak sa radíte do tej skupiny, ktorým odbúravanie kofeínu trvá dlhšie, popoludňajšie espresso môže viesť k problémom so spánkom. Fajčenie tabaku môže tiež výrazne urýchliť odbúravanie kofeínu z tela, čo je dôvod, prečo fajčiari môžu potrebovať konzumovať viac kofeínu, aby sa cítili bdelí. A tehotenstvo alebo užívanie antikoncepcie môže tento proces spomaliť.