K reforme zdravotníctva, ktorú v stredu schválili ministri na zasadnutí vlády, ešte aj v deň hlasovania prezentovali koaliční partneri pripomienky. Mali ich hnutie Sme rodina aj strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak po rokovaní vyhlásil, že si nie sú istí, či na základe tohto zákona nebudú rušené nemocnice. Dodal, že napriek komunikácii s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským majú niektorí členovia strany stále nezodpovedané otázky.
Návrh nepodporili
„Formulácie, ktoré v zákone sú, umožňujú podľa nás v niektorých prípadoch rôzny výklad,” vysvetlil Krajniak s tým, že to je dôvod, pre ktorý návrh zákona nepodporili.
Na otázky, prečo svoje pripomienky nekonzultovali pred hlasovaním, Krajniak odpovedal v tom zmysle, že na politickej úrovni sa začali návrhom zaoberať iba minulý týždeň.
Napriek uisteniu Lengvarským, že sa nemocnice rušiť nebudú, však hnutie Sme rodina návrh zákona nepodporilo.
Vopred bola komunikovaná
Lengvarský, naopak, tvrdí, že reforma bola dostatočne vopred komunikovaná so všetkými koaličnými partnermi, ako aj odborovými organizáciami.
Generálny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Ferjančík na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol, že analýzy k reforme sa pripravovali už vlani a rozhovory s partnermi prebiehali od februára. Počas leta zástupcovia ministerstva komunikovali aj s nemocnicami, popritom prebiehal oficiálny legislatívny proces.
V auguste vstúpil návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania, z ktorého vzišlo 1 200 pripomienok, z toho 800 zásadných. Minister tiež potvrdil, že o výhradách hnutia Sme rodina sa dozvedel v stredu ráno.
Pripomienky k reforme
K reforme však mala pripomienky aj strana SaS. „Všetky budú zapracované a budeme ich diskutovať ďalej v Národnej rade SR,” uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík.
Osobne je rád, že návrh zákona o optimalizácii siete nemocníc na vláde prešiel, aj keď má výhrady voči spôsobu, akým chce rezort zdravotníctva riešiť obmedzovanie zisku zdravotných poisťovní.
Podľa Sulíka existujú lepšie možnosti, o ktorých plánuje diskutovať s ministrom Vladimírom Lengvarským, ako aj s predsedníčkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renátou Bláhovou.