Americká spravodajská komunita nemá jednotný názor na pôvod koronavírusu, no zhoduje sa na tom, že ho nevyvinuli ako biologickú zbraň.
Vyplýva to zo správy úradu riaditeľa amerických spravodajských služieb, ktorý zastrešuje 18 amerických spravodajských agentúr. Tajné služby sa nevedia zhodnúť na tom, či SARS-CoV-2 unikol z laboratória alebo má pôvod v prírode, uvádza spravodajský portál BBC.
Pravdepodobné dve hypotézy
„Všetky agentúry usudzujú, že sú pravdepodobné dve hypotézy: prirodzené vystavenie infikovanému zvieraťu a incident spojený s laboratóriom,“ uvádza správa. Niekoľko agentúr sa prikláňa k prvej hypotéze, no má v to „nízku dôveru“.
Viac o téme: Koronavírus
Jedna spravodajská agentúra má „miernu dôveru“ v to, že prvá nákaza človeka vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je výsledkom „incidentu súvisiaceho s laboratóriom“ vo virologickom ústave v čínskom Wu-chane, ktorý sa viac ako desaťročie venuje výskumu koronavírusov u netopierov.
Kritika Číny za nespolupracovanie
Americký prezident Joe Biden, ktorý v máji požiadal spravodajské služby o zhodnotenie dát o pôvode vírusu, vydal po zverejnení správy vyhlásenie, v ktorom skritizoval Čínu za to, že nespolupracuje pri vyšetrovaní pôvodu koronavírusu.
Nákaza variantom delta zvyšuje riziko hospitalizácie, tvrdia britskí vedci
„Kritické informácie o pôvode tejto pandémie existujú v Čínskej ľudovej republike, ale čínski vládni predstavitelia od začiatku pracovali na tom, aby zabránili medzinárodným vyšetrovateľom a členom globálnej komunity verejného zdravotníctva v prístupe k nim,“ povedal šéf Bieleho domu a zdôraznil, že „svet potrebuje odpovede a ja sa nezastavím, kým ich nedostaneme“.
Zo zvieraťa z trhu
Čínsky minister zahraničia správu amerických spravodajských služieb odmietol ako „protivedeckú“. Čína medzičasom začala hlásať nepodložené tvrdenia o tom, že SARS-CoV-2 pochádza z amerického vojenského zariadenia Fort Detrick.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Pandémia, ktorá si celosvetovo vyžiadala takmer 4,5 milióna životov, sa začala šíriť v čínskom Wu-chane v decembri 2019. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tam začiatkom roka vyslala tím, ktorý zhodnotil, že vírus sa zrejme preniesol na človeka zo zvieraťa z trhu. To však niektorí vedci odmietli.
Tento týždeň odborníci z WHO varovali, že čoskoro bude „biologicky nemožné“ získať dôkazy datujúce sa k pôvodu vírusu a vyzvali výskumníkov a vlády, aby urýchlili svoje štúdie.