Inovatívna myšlienka na liečbu sepsy vyhrala na Falling Walls Lab Slovakia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sepsa.jpg
Lucia Lauková | Foto: UK

Víťazka Lucia Lauková získala finančnú odmenu, miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční 8. novembra v Berlíne, a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference o deň neskôr

Inovatívna myšlienka na liečbu sepsy vyhrala na podujatí Falling Walls Lab Slovakia, na ktorom mladí vedci a inovátori predstavili svoje návody riešení rozličných problémov. Nad podujatím prevzal záštitu premiér Peter Pellegrini, ktorý si vypočul inšpiratívne myšlienky mladých vedcov a víťazom odovzdal ocenenia.

Víťazka Lucia Lauková získala finančnú odmenu, miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční 8. novembra v Berlíne a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference o deň neskôr.

Ako agentúru SITA informovala Lenka Miller z Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave, do berlínskeho finále postupuje 100 účastníkov z celého sveta. Traja víťazi získajú finančnú výhru a predovšetkým príležitosť zopakovať svoje prezentácie ďalší deň na hlavnom pódiu prestížnej Falling Walls Conference.

Znížila úmrtnosť na sepsu

Víťazka sa svojím výskumom snaží zboriť múry sepsy. Na liečbu tohto závažného infekčného ochorenia sa v súčasnosti využívajú antibiotiká, no 30 až 50 percent ľudí aj napriek tomu zomiera.

„Keďže ochorenie je zvyčajne zachytené veľmi neskoro, antibiotická liečba nestihne včas zapôsobiť,“ vysvetlila Lucia Lauková a dodala, že u pacientov so sepsou sa vyskytuje vysoká koncentrácia extracelulárnej DNA a cieľom výskumu bolo zistiť, ako by ju bolo možné znížiť. Aplikáciou enzýmu DNáza dokázala znížiť mieru úmrtnosti.

Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Matador Automation a Eyeblink prezentovali témy z humanitnej oblasti, medicíny i techniky.

Riešili aj problémy ako nedostatočné žmurkanie pred počítačom, mýtus o kole zodpovednej za metabolický syndróm, vývoj rýchleho a zodpovedného simulátora na hasenie lesného požiaru, ako aj spoločné rituály obohacujú spolužitie či nový pohľad na výrobcov robotov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať