Imunitný systém po prekonaní COVID-19 vytvára dva typy ochrany. Vedci zistili aj ďalšiu zaujímavosť o protilátkach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Caucasian Scientists use microscopes to research the covid 19 virus vaccine in a medical laboratory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od začiatku pandémie nového koronavírusu sa veľa polemizovalo nad tým, či a ako bude reagovať imunitný systém, ak sa človek opakovane stretne s infikovanou osobou.

Postupom času a vďaka množstvu dát dnes dokážu odborníci s istotou povedať, že reinfekcia je možná. Znižuje sa však riziko ťažkého priebehu ochorenia a tým aj pravdepodobnosť hospitalizácie. V júli 2020 experti v britskej štúdii varovali, že imunitná ochrana sa vytratí v priebehu troch mesiacov, keďže tím z King’s College London zaznamenal u ľudí výrazný pokles protilátok po prekonaní COVID-19.

V súčasnosti sú už prognózy oveľa optimistickejšie. Vedci zistili, že symptomatická infekcia spúšťa pozoruhodnú imunitnú odpoveď v populácii, ktorá pravdepodobne ponúka ochranu pred ťažkým priebehom či smrťou až na niekoľko rokov. Zároveň pripomínajú, že takéto riziko ešte viac znižujú očkovacie látky.

Dva typy ochrany

Ako vysvetlil epidemiológ Laith Abu-Raddad z katarského medicínskeho centra, po prekonaní COVID-19 vytvára imunitný systém dva typy ochrany – ochranu pred reinfekciou a ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia po druhej reinfekcii.

Viac o téme: Koronavírus

Hovorí, že ak má človek menej ako 50 rokov a je zdravý, je veľká šanca, že neskončí v nemocnici. „To je naozaj dôležité, pretože nakoniec sa každý z nás nakazí,“ tvrdí odborník s tým, že ak sa reinfekcie ukážu ako miernejšie, svetu to do značnej miery uľahčí situáciu. Prízvukoval však, že s koronavírusom sa jednoducho budeme musieť naučiť žiť.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu

Expert so svojim tímom prišiel k záveru, že u prekonaných sa znížilo až o 90 percent riziko hospitalizácií v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa nakazili po prvýkrát. V štúdii analyzovali 1 300 prípadov spomedzi 350-tisíc Katarčanov.

Telo si pamätá

Závery korešpondujú aj so zisteniami Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. To vo svojej štúdii deklarovalo, že predchádzajúca infekcia znížila riziko ťažkého priebehu počas nárastu variantu delta o viac ako polovicu v porovnaní s osobami, ktoré sa infikovali po prvýkrát.

Väčšiu ochranu získali osoby, ktoré ochorenie prekonali a nechali sa zaočkovať. Abu-Raddad hovorí o skutočne dobrej správe, keďže ochrana pred ťažkým priebehom ochorenia môže pretrvávať aj niekoľko rokov. Doplnil, že rok a pol sledujú rovnakú skupinu ľudí, pričom im nijako výrazne neklesajú hodnoty protilátok.

„A ak tam aj nejaký pokles je, je príliš malý na to, aby sme ho zaznamenali,“ skonštatoval. Odborník zároveň pripomenul, že toto neplatí v prípade starších osôb, ktoré majú vo vyššom veku rôzne pridružené choroby.

Imunitná ochrana

Vedci z amerického inštitútu Freda Hutchinsona tiež na základe svojho výskumu potvrdili, že po prekonaní ochorenia SARS-CoV-2 sa v krvi udržujú protilátky aj roky. Z celkového počtu 200 dobrovoľníkov si dokázalo až 90 percent z nich vytvoriť obranu proti koronavírusu hneď po infekcii.

Napriek tomu, že v priebehu 2-3 mesiacov im hladina protilátok rýchlo klesla, po asi 4 mesiacoch sa stabilizovala. Po 8 mesiacoch mala drvivá väčšina účastníkov štúdie naďalej v tele dostatočné množstvo protilátok, aby dokázali neutralizovať SARS-CoV-2.

Údaje dokonca aj po 15 mesiacoch naznačujú, že protilátky výrazne neklesli. „Pri pohľade na tvar krivky to vyzerá sakramentsky dobre. Je to naozaj dosť stabilné,“ uviedol imunológ Rafi Ahmed z Emory University, ktorý pomáhal koordinovať celú štúdiu.

Protilátky pretrvávajú v tele dlhé mesiace

Imunologička Deepta Bhattacharya skonštatovala, že rýchly nárast, následný pokles a stabilizácia protilátok je úplne bežný proces pri akýchkoľvek vírusových infekciách, nie len pri koronavíruse.

Doplnila, že približne šesť mesiacov od infekcie SARS-CoV-2, presne v čase, keď sa hladina protilátok začína stabilizovať, imunitný systém robí niečo výnimočné.

Generuje špeciálne plazmatické bunky s dlhotrvajúcou životnosťou, ktoré dokážu vytvárať silné protilátky proti koronavírusu celé desaťročia, možno aj celý život. Vedci odhadujú, že môžu vyprodukovať až 10-tisíc molekúl protilátok za sekundu.

Okrem toho, imunitný systém generuje aj niekoľko typov buniek, známych ako B a T bunky. Tie začínajú pôsobiť po reinfekcii.

Tým, že zvyšujú hladinu protilátok v tele, dokážu zničiť infikované bunky. Takýmto spôsobom zabezpečia, aby sa mierny priebeh COVID-19 nezmenil na vážny.

Niekoľko štúdií, vrátane jednej publikovanej v januári, ukázalo, že tieto bunky sú odolné a pravdepodobne pretrvávajú dlhšie ako rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať