Hygienici zisťovali kvalitu vody na Slovensku, požiadavkám na kúpanie nevyhoveli štyri vodné plochy a jedno kúpalisko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Audiosprievodca v Slovenskom raji
Vodná nádrž Palcmanská Maša, obec Dedinky. Foto: archívne, SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zverejnil aktuálne výsledky laboratórnych testov kvality vody na prírodných a umelých kúpaliskách v rámci všetkých krajov na Slovensku. Na základe nich hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

V Ružíne je naplavený odpad

Normám nevyhoveli vzorky vody odobraté v lokalite vodnej nádrže Ružín (okres Gelnica). „Výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty ukazovateľov Escherichia coli a črevné enterokoky,“ uviedol ÚVZ s tým, že po intenzívnych zrážkach pozorovali vo vodnej nádrží aj veľké množstvo naplaveného odpadu.

Voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Laborec Humenné a Nitrianske Rudno z dôvodu prekročenia ukazovateľa črevné enterokoky.

V rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže (okres Senica) zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo môže pre kúpajúcich znamenať zdravotné riziko.

Voda s mierne zhoršenými vlastnosťami bola zaznamenaná na lokalite Zelená voda – Kurinec, kde okrem zníženej priehľadnosti bola zvýšená koncentrácia chlorofylu z dôvodu prítomnosti rias. Zníženú priehľadnosť zistili aj vo vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Duchonka, Ružiná – pri obci Divín, Jazero Krpáčovo a Horná Lehota. V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele kvality vody na kúpanie a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedol ÚVZ SR.

Ďalšie výsledky

Výsledky odberov vzoriek vôd, ktoré pokračovali v priebehu 28. týždňa z prírodných vodných plôch, (Ružiná – pri obci Ružiná; Ružiná – pri obci Divín; Drieňok; Pláž ORMET; Zelená voda – Kurinec; Banská Štiavnica – Veľká vodárenská nádrž; Evičkino jazero; Jazero Kopanice, Hodruša Hámre; Palcmanská Maša; Duchonka; Veľká Domaša (Dobrá, Holčíkovce, Nová Kelča, Nová Kelča – polostrov Krym, Poľany); Štrkovisko Horná Streda; VN Dubník I. Stará Turá; Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom, Čierna Voda – bagrovisko, Šintavské bane, Tomášikovo – bagrovisko, Váh – Kaskády), nie sú zatiaľ k dispozícii.

V rámci všetkých krajov získalo na konci 28. týždňa povolenie na prevádzku 167 umelých kúpalísk a 515 bazénov.

Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov v plaveckom bazéne na Verejnom kúpalisku Jasenie,“ informoval úrad. V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR