Mimovládne organizácie vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby okamžite konalo a pokúsilo sa zachrániť hospicovú a paliatívnu starostlivosť.
Komora mimovládnych neziskových organizácií (MVO), ktorá zastupuje najväčšie platformy občianskych organizácií v Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie v stredu vyjadrila podporu Asociácii hospicovej a paliatívnej starostlivosti a pridala sa k jej výzve, aby Ministerstvo zdravotníctva SR a zdravotné poisťovne prijali okamžité systémové riešenia na záchranu hospicovej a paliatívnej starostlivosti na Slovensku, agentúru SITA o tom informoval predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií a podpredseda Rady vlády pre MNO Marcel Zajac.
Aktivita mimovládnych organizácií nahrádza starostlivosť štátu
“Úprimne sme zhrození katastrofálnym stavom, v akom dnes je hospicová a paliatívna starostlivosti na Slovensku. Ide o jednu z tých oblastí, kde vieme jednoznačne povedať, že aktivita mimovládnych neziskových organizácií plne nahrádza starostlivosť nášho štátu,” upozorňuje Marcel Zajac. Pripomína, že pomoc ľuďom v na ich poslednej ceste z veľkej časti na seba preberajú cirkevné, zdravotnícke a sociálne mimovládne neziskové organizácie.
Záchrana hospicov je otázkou hodnôt a dôstojnosti. Slovenská katolícka charita vyzýva prezidenta na pomoc
“Vinou zle nastaveného systému je však aj ich práca ohrozená, a preto sa sme sa jednoznačne rozhodli podporiť výzvu Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti,“ cituje ďalej tlačová správa predsedu Komory mimovládnych neziskových organizácií a podpredseda Rady vlády pre MNO Marcela Zajaca.
Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti predstavila tri požiadavky
Medzi tri požiadavky Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti, ktoré v stredu podporila Komora mimovládnych neziskových organizácií, patrí navýšenie ceny za ošetrovací deň (lôžkodeň) na 230 eur od 1. januára 2025, čo je potrebné zahrnúť do cenového opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR. Tento krok zohľadňuje rastúce náklady a valorizáciu zákonných platov zdravotníckych pracovníkov.
Viacerým hospicom hrozí zánik, Holečková vyzýva ministra Šaška na bezodkladné vyhlásenie eurofondovej výzvy
Druhou požiadavkou je zrušenie maximálnych zmluvných limitov pre hospice. Aktuálne zmluvy so zdravotnými poisťovňami totiž stanovujú limity, ktoré neodrážajú reálne potreby pacientov. Aj pri plnej obsadenosti lôžok poisťovne preplácajú len obmedzený počet dní starostlivosti, čo je podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rozpore so zákonom, pripomínajú zástupcovia hospicov. Taktiež žiadajú zabezpečenie podmienok na dodržiavanie zákonných povinností. Štát totiž, ako tvrdia “zaväzuje hospice dodržiavať personálne normatívy a mzdové nariadenia, no nevytvára podmienky na ich napĺňanie”.
Slovenské hospice balansujú na hrane prežitia
Asociácia hospicovej a paliatívnej starostlivosti uvádza, že slovenské hospice dnes balansujú na hrane prežitia. Financovanie hospicovej starostlivosti je alarmujúco nedostatočné. Platby zdravotných poisťovní pokrývajú len 51 % všetkých nákladov.
“Napríklad v roku 2023 jedno konkrétne hospicové zariadenie dostávalo priemerné mesačné platby vo výške 59 000 eur, pričom ich mesačné náklady dosahovali 115 941 eur. Tento obrovský deficit znemožňuje nielen pokrytie základných výdavkov, ale aj dodržanie zákonných povinností, ako sú mzdové nároky a personálne normatívy,” uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Slovenské hospice bojujú o prežitie, vyzývajú na okamžité zmeny vo financovaní
Predstavitelia paliatívnej starostlivosti pripomínajú, že hospice sa od januára 2024 opakovane obracajú na Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) a ďalšie štátne orgány so žiadosťou o prehodnotenie cenového opatrenia a navýšenie úhrady za lôžkodeň. Ich požiadavky však dodnes neboli vypočuté. Vyzývajú preto ministerstvo zdravotníctva a vládu, “aby prijali okamžité kroky, ktoré zabránia uzatvoreniu hospicov a pomôžu udržať aspoň súčasný štandard paliatívnej starostlivosti na Slovensku”.