Pri legislatíve vzťahujúcej sa na prerozdeľovanie licencií pre záchranky by som bol opatrný, upozorňuje predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Vyjadril sa tak v stredu prostredníctvom tlačovej správy.
Pochybnosti o nezaujatosti členov komisie
Úrad pre verejné obstarávanie skúmal argumenty, o ktoré sa opiera Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s výberovým konaním na vydanie povolení pre záchranky a obracia sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania s európskou legislatívou.
„V súvislosti s pochybnosťami o nezaujatosti členov komisie sme sa tiež obrátili na Generálnu prokuratúru a podali sme podnet na protest prokurátora,“ informoval Miroslav Hlivák.
Nový predseda úradu pre dohľad by mal splniť nové kvalifikačné predpoklady
Výberové konanie vyhlásil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) 14. júna tohto roku. „Úrad má niekoľko právnych otázok v súvislosti s výberovým konaním. Za účelom podrobnejšieho zistenia skutkového stavu a určenia ďalšieho postupu úradu v danej veci sme sa obrátili na všetky relevantné subjekty a vyžiadali si od nich stanovisko. Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva, samotný úrad pre dohľad a iné dotknuté subjekty,“ uviedol Hlivák.
Obišli zákon o verejnom obstarávaní
Úrad pre dohľad sa vyjadril, že postupoval v zmysle platnej legislatívy o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a o stavovských organizáciách v zdravotníctve, lenže nie podľa zákona o verejnom obstarávaní.
Pravidlá pre výber záchraniek sa majú zmeniť v skrátenom konaní
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že „predmetom výberového konania nebolo zadanie zákazky v zmysle zákona o verejnom obstarávaní“, vysvetľuje ÚVO. Rezort takisto zdôrazňoval, že záchranky sú sociálnou službou, na ktoré sa nevzťahujú predpisy o verejnom obstarávaní.
Úrad pre verejné obstarávanie berie všetky stanoviská na vedomie. „No vzhľadom k tomu, že aj legislatíva, na ktorú sa rezort zdravotníctva odvoláva, podlieha európskemu právu, obraciame sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania s európskou legislatívou,“ doplnil Hlivák.