Štát by podľa výkonného riaditeľa IFP Martina Filka dokázal postaviť novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave aj sám, musela by to byť však politická priorita.
Akákoľvek alternatíva riešenia bratislavskej nemocničnej starostlivosti je lepšia ako zotrvať v súčasnej situácii. Konštatoval to na odbornej diskusii Bratislavského samosprávneho kraja o novej Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Martin Filko.
„Teda od minimálnej rekonštrukcie, cez kompletnú rekonštrukciu, cez výstavbu novej nemocnice prostredníctvom štátneho financovania alebo verejno-súkromného partnerstva, všetky sú lepšie ako nerobiť nič,“ povedal Filko.
Verejno-súkromné partnerstvo (PPP projekt), ktorým by sa mala nová nemocnica obstarať, by podľa Filka bolo lepšou alternatívou ako výstavba novej nemocnice za štátne peniaze len v prípade, ak by súkromník dokázal uskutočniť výrazne vyššie úspory ako verejný sektor.
„To znamená, že ak sa rozhodneme pre túto možnosť, musíme vidieť realistické úspory zo súkromného manažovania, nad rámec verejnej transformácie,“ vysvetlil výkonný riaditeľ IFP.
Zásadným faktorom, ktorý znevýhodňuje PPP projekt oproti verejnému variantu, sú podľa Filka veľmi nízke úroky, za ktoré si štát dokáže momentálne požičiavať.
„Ak bude súkromník požadovať relatívne vysoký zisk zo svojho vlastného kapitálu a bude si požičiavať za relatívne vysoké úroky, tak by musel dosiahnuť veľmi vysoké prevádzkové úspory oproti verejnej nemocnici,“ doplnil šéf IFP.
Štát by podľa Filka dokázal sám postaviť nemocnicu v takomto rozsahu, ale len v prípade, že by to bola politická priorita.