Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali tento týždeň pricestovať do Číny, aby uskutočnili dlho očakávaný výskum pôvodu pandémie koronavírusu. V pondelok to potvrdila vláda v Pekingu.
Experti prídu do najľudnatejšieho štátu sveta vo štvrtok a stretnú sa s čínskymi partnermi. Zatiaľ však nie sú známe bližšie podrobnosti, ako budú postupovať a či vycestujú aj do mesta Wu-chan, odkiaľ koncom predvlaňajška hlásili prvé prípady koronavírusu.
Šéf WHO netajil sklamanie
Rokovania o pracovnej ceste vedcov WHO trvali niekoľko týždňov. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pred niekoľkými dňami vyslovil „sklamanie“ z postupu čínskych úradov pri vystavovaní potrebných povolení.
Viac o téme: Koronavírus
Z kolabujúcich nemocníc obviňujú súkromníkov, tí sa urputne bránia. Štatistiky ukázali, kde je pravda
Tím odborníkov zostavený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) plánuje v Číne prekontrolovať všetky vzorky a lekárske záznamy. Chce zistiť, kde koronavírus prvý raz preskočil zo zvieraťa na človeka a z akého živočíšneho druhu pochádza.
Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.
Všetky informácie kontrolovala vláda
Väčšina expertov sa domnieva, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorý túto teóriu preskúma.
Infekčnejší britský variant koronavírusu potvrdili už aj v Bratislave
Agentúra AP medzičasom pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi.
Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.