Pre-expozičnú profylaxiu, takzvaný PrEP, v niektorých európskych krajinách rizikovým skupinám predpisujú lekári a plne hradia poisťovne. U nás sa o tejto metóde nezmieňuje ani národná stratégia prevencie HIV a AIDS, píše portál EURACTIV.sk.
„Narastajúci počet osôb s HIV/AIDS a nevyliečiteľnosť tejto choroby zdôrazňujú skutočnosť, že prevencia je najúčinnejším prostriedkom v zabránení šírenia HIV/AIDS v populácii,“ konštatuje správa o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 za minulý rok, ktorá bola v stredu (11. júla) schválená na rokovaní vlády.
Štát o PrEP nevie
Hoci je podľa rovnakej správy základným cieľom „obmedzovať šírenie vírusu HIV v Slovenskej republike a zmierňovať dopady nákazy HIV“, o prevenčných pilulkách, ktoré sú v Európe dostupné už viac ako dva roky, u nás nie je počuť.
„Možné plusy a mínusy PreP v prevencii sa stále vyhodnocujú, na Slovensku aj preto zatiaľ nie sú vypracované špeciálne odporúčania na jej indikáciu,“ uviedla pre Euractiv Danica Staneková, vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS.
Poisťovne požiadavky nedostali
„Na Slovensku je v súlade s indikáciami lieku hradené z verejného zdravotného poistenia len terapeutické použitie lieku, nie profylaktické (zamedzujúce nákaze, pozn. ed.),“ vysvetľuje Matej Štepianský z poisťovne Dôvera.
Šéfka Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS tvrdí, že občasný záujem klientov o PrEP sa u nás „rieši individuálne v spolupráci s infekčnými klinikami,“ čo potvrdzuje aj hovorca zdravotnej poisťovne Union, Matej Neumann: „Predmetný liek podlieha predchádzajúcemu súhlasu zdravotnej poisťovne a je posudzovaný v súlade s platnými indikačnými a preskripčnými obmedzeniami.“
„Hradenú liečbu z verejného zdravotného poistenia (…) musí indikovať infektológ v Centre pre liečbu HIV/AIDS, kde sa žiadateľ o liečbu podrobí sérii testov. Hradená liečba podlieha predchádzajúcemu súhlasu zdravotnej poisťovne,“ dopĺňa Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Slovenské zdravotné poisťovne podľa informácií portálu EURACTIV.sk žiadnu požiadavku na PrEP zatiaľ nezaznamenali.
Slabá informovanosť
Minimálne požiadavky na prevenčné pilulky PrEP si okrem ceny aktivisti vysvetľujú celkovou slabou informovanosťou nielen verejnosti, ale aj samotných lekárov.
„Vo všeobecnosti štát nevenuje tejto téme dostatočnú pozornosť. Napríklad na Národný program prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 neboli vyčlenené žiadne finančné prostriedky,“ konštatuje Martin Macko, výkonný riaditeľ iniciatívy Inakosť.
Celý článok na portáli EURACTIV.SK.