Európska únia (EÚ) sa v stredu priblížila k zavedeniu prísnejších kontrol vývozu vakcín proti koronavírusu. Jej snahou je zabezpečiť, aby v čase prudkého nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19 bolo k dispozícii viac dávok pre obyvateľov únie.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Výkonný orgán únie v predvečer samitu jej vedúcich predstaviteľov uviedol, že má plán, ako zabezpečiť, aby pre občanov európskej dvadsaťsedmičky bolo k dispozícii viac vakcín vyrobených v EÚ.
Sústredia sa na spoločnosť AstraZeneca
Očakáva sa, že tento krok bude predstavovať ranu pre Veľkú Britániu, ktorá v očkovacom procese napreduje omnoho rýchlejšie ako EÚ, do ktorej ešte donedávna patrila. Podľa najnovších údajov dostalo najmenej jednu dávku očkovacej látky už 45 % dospelých Britov, kým v EÚ je to menej ako 14 %.
AstraZeneca mohla v testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie, myslia si zdravotnícke úrady
Európska komisia uviedla, že pri prísnejších kontrolách vývozu vakcín bude postupovať od prípadu k prípadu. Jej pozornosť sa však bude sústrediť predovšetkým na Spojené kráľovstvo a britsko-švédsky farmaceutický gigant AstraZeneca, ktorý má na území EÚ dve fabriky na výrobu vakcín.
Z Británie sa nevyviezlo nič
Ako uviedol podpredseda komisie Valdis Dombrovskis, od konca januára sa z EÚ do Británie vyviezlo asi 10 miliónov dávok, no z Británie smerom na kontinent neprišlo nič. „Je teda zrejmé, že sa musíme zaoberať aj týmito aspektmi reciprocity a proporcionality,“ uviedol.
ZMOS trvá na prednostnom očkovaní zamestnancov miest a obcí, štát však zatiaľ nereagoval
EÚ stojí na čele medzinárodného úsilia o doručenie vakcín do celého sveta. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová zdôrazňuje, že únia zabezpečila viac ako dosť dávok pre celú populáciu, no musí sledovať včasné dodávky očkovacích látok pre občanov EÚ.