Estetické chudnutie „do plaviek“ môže ohroziť vaše zdravie a spôsobovať nedostatok liekov pre pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky, tabletky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Začínajúce obdobie letných dovoleniek mnohých ženie k snahe rýchlo schudnúť „pár kíl“. Lieky by sa však nemali zneužívať kvôli módnym trendom.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na riziká spojené s užívaním liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid za účelom rýchleho estetického chudnutia. Tento druh chudnutia nie je indikovaný lekárom na základe diagnózy, ale jeho hlavným účelom je zmena vzhľadu.

Lieky nie sú módnym trendom a vždy by mali byť užívané pod dohľadom lekára,“ zdôrazňujú odborníci ŠÚKL.

Registrované lieky

Na Slovensku sú registrované tri lieky obsahujúce semaglutid (Ozempic, Wegovy a Rybelsus) a tri lieky s liraglutidom (Saxenda, Xultophy a Victoza). Všetky tieto lieky sú viazané na lekársky predpis a sú určené na liečbu diabetu druhého typu alebo riadne diagnostikovanú obezitu.

Podľa údajov NCZI spotreba lieku Ozempic začala narastať v druhom polroku minulého roka. Zvýšený dopyt môže spôsobiť nedostupnosť tohto lieku pre pacientov, ktorí ho skutočne potrebujú. Užívanie liekov bez lekárskeho dohľadu môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám vrátane tráviacich ťažkostí a zápalu pankreasu.

Užívanie liekov viazaných na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie pacientov. Ak vám nebolo diagnostikované ochorenie, na ktoré sú lieky indikované, prínosy nemusia prevažovať nad rizikami nežiaducich účinkov,“ uvádza ŠÚKL.

Prechodná nedostupnosť liekov

Zvýšená spotreba liekov môže tiež spôsobiť situáciu, kedy lieky nebudú dostupné pre pacientov, ktorí ich užívajú dlhodobo.

Očakávame prechodnú nedostupnosť lieku Ozempic v najbližších týždňoch,” varuje ŠÚKL.

Situácia s dostupnosťou liekov je monitorovaná aj na celoeurópskej úrovni prostredníctvom pracovných skupín Európskej liekovej agentúry (EMA).

Falšované lieky

ŠÚKL tiež varuje pred nákupom liekov mimo legálneho reťazca, kde hrozí riziko získania falšovaných liekov.

Nákupom z takýchto zdrojov pacienti riskujú zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ upozorňuje ústav.

V súčasnosti ŠÚKL spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní na niekoľkých podnetoch týkajúcich sa podvodných webových stránok ponúkajúcich tieto lieky. Pred falšovanými liekmi varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra.

Lieky na internete je možné legálne predávať iba cez schválené a registrované internetové stránky kamenných lekární, ktoré majú na svojom webe umiestnené bezpečnostné logo. Schválené internetové lekárne môžu cez svoju stránku predávať iba voľnopredajné lieky, nikdy nie lieky viazané na lekársky predpis.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)