Epidémie osýpok môžeme čakať aj v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcina
Prvá fáza klinických testov vakcíny proti HIV priniesla fantastické výsledky. Foto: Thinkstock

V niektorých krajoch klesla zaočkovanosť pod hranicu potrebnú na udržanie kolektívnej imunity

Epidémia osýpok v okrese Trebišov stále trvá a nemožno vylúčiť ich šírenie osýpok aj v iných častiach Slovenska.

„Množstvo epidémií osýpok v krajinách Európskej únie je dôkazom, že pôvodca tejto nákazy neustále cirkuluje v populácii,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Vzhľadom na pokles zaočkovanosti v SR sa podľa neho nedá vylúčiť ďalší import tohto ochorenia na naše územie.

„V tomto prípade je potrebné neustále zdôrazňovať význam očkovania, nakoľko ide o jedinú špecifickú prevenciu tohto vysoko nákazlivého ochorenia,“ povedal Mikas.

V niektorých krajoch nie je dostatočná zaočkovanosť

Celoslovenská zaočkovanosť v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 15. -18. mesiaci života dosiahla ku koncu augusta 2018 úroveň 95,2 % v ročníku narodenia 2016. V ročníku narodenia 2015 to bolo 96,1 %.

Na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie proti osýpkam je treba 95-percentná zaočkovanosť. Tú však nemajú v ročníku narodenia 2016 v Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

V ročníku narodenia 2015 nie je potrebná hranica v Bratislavskom a v Trenčianskom kraji.

Hranicu 95 % zaočkovanosti nedosiahlo 28 okresov Slovenska v ročníku narodenia 2016 a 19 okresov v ročníku narodenia 2015 v rámci základného očkovania detskej populácie proti osýpkam, mumpsu a ružienke.

Lekári by mali byť ostražití

Keďže osýpky môžu prísť z okolitých krajín, Mikas vyzýva lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov, aby zvýšili ostražitosť. V rámci diferenciálnej diagnostiky pri pozitívnych klinických príznakoch (exantémové ochorenia s horúčkou) a pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze by mali myslieť aj na toto ochorenie.

Hlavný hygienik SR odporúča rodičom, ktorí v rámci pravidelného povinného očkovania nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania.

Rovnako naďalej odporúča aj všeobecným lekárom pre deti a dorast, aby oslovili rodičov nezaočkovaných detí s cieľom zdôrazniť význam očkovania proti osýpkam.

Opýtajte sa lekára

Ján Mikas zároveň dáva do pozornosti Poradne očkovania zriadené pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR. Epidemiológovia v nich poskytujú rodičom bezplatné konzultácie v súvislosti s očkovaním.

O význame povinného očkovania ako aj riziku, ktoré hrozí dieťaťu v prípade, že nebude očkované, informuje rodičov tiež očkujúci lekár.

Každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je riadne očkovaná dvomi dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie.

Očkovací status proti osýpkam si môžu ľudia preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

Súčasný stav

Epidémia osýpok v okrese Trebišov, v ktorom začali prípady vzhľadom na prirodzenú migráciu obyvateľstva výraznejšie pribúdať v septembri 2018, pretrváva aj v januári tohto roka.

Celkovo bolo od septembra 2018 do 22. januára hlásených 141 potvrdených a pravdepodobných ochorení na osýpky. Bolo to prevažne u osôb žijúcich v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom.

Najviac ochorení bolo v tomto časovom rozpätí evidovaných v mestách Trebišov a Sečovce.

Veľká časť ochorení sa vyskytuje u detí, ktoré ešte vzhľadom na svoj vek nemohli byť doposiaľ očkované.

Prišli aj z Rakúska

Výskyt osýpok zaznamenal v roku 2018 aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave. Vyskytli sa u dvoch slovenských občanov pracujúcich v Rakúsku.

V roku 2019, počas 3. kalendárneho týždňa, potvrdili bratislavskí epidemiológovia jeden prípad osýpok.

„Na bezodkladnom prijímaní protiepidemických opatrení na zabránenie šírenia tohto ochorenia spolupracuje RÚVZ so sídlom v Bratislave s vedúcimi hygienikmi rezortov Ministerstva dopravy a výstavby SR a Ministerstva vnútra SR. Uvedený pacient totiž pricestoval na Slovensko letecky a ide o cudzieho štátneho príslušníka (Ukrajina),“ informujú hygienici.

V Nitrianskom kraji sa osýpky vyskytli koncom minulého roka (10 prípadov). Väčšina prípadov chorých boli importované prípady z Ukrajiny, z Turecka, z Rumunska a z Vietnamu.

V súčasnosti nie je v Nitrianskom kraji zaznamenaný žiaden nový prípad ochorenia na osýpky.

V okresoch Michalovce a Sobrance, v ktorých bola v roku 2018 zaznamenaná epidémia osýpok približne štyri mesiace, rovnako nie je v súčasnosti zaznamenaný žiaden nový prípad ochorenia. Od 7. 5. 2018 do 26. 9. 2018 evidovali v spomínaných okresoch 447 prípadov ochorení na osýpky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať