Drakulov hrad, Disneyland i slávna katedrála. Vo svete očkujú proti koronavírusu aj na nezvyčajných miestach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ockovanie cile
Vo svete očkujú proti koronavírusu aj na nezvyčajných miestach. Foto: ilustračné, SITA/AP

Zatiaľ čo pred rokom celý svet čakal na vakcínu proti novému koronavírusu, v súčasnosti sa mnohí voči očkovaniu stavajú skepticky. Krajiny pripravili svoje vakcinačné kampane, ktoré majú pomôcť zvýšiť informovanosť o vakcínach a ich dôležitosti v boji proti vírusu.

V niektorých častiach sveta môžu ľudia dostať vakcínu na miestach, kde by to nečakali.

Očkovanie u Drakulu

Svojský prístup si zvolili v Rumunsku, kde je podľa Globsecu jedna z najvyšších úrovní negatívneho postoja voči vakcínam v Európe. Proti očkovaniu je takmer polovica obyvateľstva. Doteraz tam potvrdili viac ako milión prípadov infekcie a takmer 29-tisíc mŕtvych.

Vláda sa rozhodla ponúknuť tamojším turistom vakcínu Pfizer, ktorú si môžu dať vpichnúť na vskutku kurióznom mieste. Je ním hrad Bran, známy skôr ako hrad legendárneho Drakulu. Stavba zo 14. storočia má poslúžiť na splnenie cieľa, ktorým je zaočkovať do septembra 10 miliónov obyvateľov.

Záujemcovia sa tu môžu nechať zaočkovať každý májový víkend, pričom dostanú aj voľný vstup na exhibíciu 52 stredovekých nástrojov určených na mučenie. Iniciatíva má tiež prilákať na hrad turistov, ktorých v čase pandémie výrazne ubudlo.

Po vakcínu s modlitbou

V Anglicku sa môžu ľudia zaočkovať v katedrále v meste Salisbury. Pokiaľ sa tak rozhodnú a pred samotným aktom pociťujú ešte nejaký stres, zbaviť sa ho im môže pomôcť organová hudba, ktorá znie v priestoroch 800-ročnej stavby.

Budova, ktorá sa pýši najstaršími hodinami svojho druhu na svete, si tak spĺňa svoje nadčasové poslanie – slúžiť nielen Bohu, ale aj ľuďom.

V Brazílii odštartovali očkovanie pod známou sochou Krista Spasiteľa, pričom v Riu de Janeiro následne začali očkovať na 700-metrovej promenáde Sambodromo, ktorá bežne slúži pre vychýrený karneval.

Športové štadióny

Na rovnaké účely využili aj londýnsky kriketový klub Lord’s. Najväčšie vakcinačné centrum v regióne navštívilo počas prvého dňa očkovania okolo tisíc ľudí. Nie je to po prvý raz, čo Lord’s slúži na iné ako kriketové účely. Počas druhej svetovej vojny tu prijímali civilistov, ktorí sa chceli stať členmi letectva Spojeného Kráľovstva.

Jeden z najobľúbenejších amerických bejzbalových štadiónov Fenway Park v Bostone sa takisto dočasne zmenil na vakcinačné stredisko. Neďaleko zatvorených stánkov na hotdogy a pizzu môžu návštevníci dostať vakcínu proti koronavírusu. Druhé najväčšie očkovacie zariadenie v štáte Massachusetts po Gillette Stadium v meste Foxborough pojme denne tisíce ľudí.

Až 12-tisíc záujemcov za deň dokážu zaočkovať na slávnom štadióne Dodger, ktorý je domovom bejzbalového tímu Los Angeles Dodgers.

Na východnom pobreží podávajú vakcíny na bejzbalovom štadióne Citi Field v New Yorku. Starosta mesta Bill de Blasio vyhlásil, že denne sa môže dostaviť až sedemtisíc záujemcov.

V Berlíne začali očkovať na zimnom štadióne Erika-Hess, vo Veľkej Británii zase na dostihovej dráhe Epsom Downs.

Za očkovaním i zábavou

Úrady v kalifornskom meste Anaheim premenili na vakcinačné stredisko parkovisko pred tamojším Disneylandom. Plocha pri slávnom zábavnom parku môže ponúknuť kapacitu až tritisíc zaočkovaných každý deň.

Projekt si získal priazeň verejnosti. Mnohí sa tešili, že v čase lockdownu mohli aspoň zazrieť zábavný park, ktorý načas zmenil svoje poslanie. Doteraz tam zaočkovali viac ako 100-tisíc ľudí.

Očkovať počas pandémie sa rozhodli takisto aj v kalifornskom zábavnom stredisku Six Flags Magic Mountain, kde v minulosti vybudovali prvú modernú 360-stupňovú horskú dráhu.

V New Yorku podávajú vakcíny aj pod obrovskou veľrybou v Americkom prírodovednom múzeu. Spolu s vakcínou získa každý človek poukážku na bezplatnú návštevu múzea pre štyri osoby.

Cesta k ľuďom

V Jordánsku začali očkovať sýrskych utečencov v špeciálne upravených autobusoch.

Vo Francúzsku očkujú v modernejších takzvaných „Vacci busoch“ zase starších ľudí. Takýmto spôsobom sa dostali k obyvateľom odľahlejších vidieckych oblastí, ktorí sa chceli zaočkovať, no nemali dostatočné možnosti.

V Izraeli, ktorý sa stal lídrom v očkovaní svojich obyvateľov, využili na vakcináciu aj podzemné parkovisko pre autá v Tel Avive.

Šanghajské úrady zase využili zatvorený terminál na medzinárodnom letisku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bill de Blasio
Firmy a inštitúcie DisneylandLos Angeles DodgersPfizer