Receptory, ktoré vpúšťajú koronavírus do ľudských buniek, sa zrejme menej často vyskytujú v nosoch detí, čo by vysvetľovalo, prečo je menej pravdepodobné, že sa deti nakazia vírusom. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informuje spravodajský portál CNN.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo šesť nakazených, aplikácia pre inteligentnú "smart" karanténu je pripravená (online)
Receptor ACE2 predstavuje akési „molekulárne dvere“ do buniek. Štúdia, v rámci ktorej vedci analyzovali vzorky od vyše 300 ľudí vo veku štyri až 60 rokov, odhalila, že starší dospelí mali v nosoch viac aktívnych receptorov a deti do 10 rokov zas menej.
Viac o téme: Koronavírus
„Nižšia expresia ACE2 u detí v porovnaní s dospelými môže pomôcť vysvetliť, prečo sa COVID-19 menej vyskytuje medzi deťmi,“ skonštatovali výskumníci z Icahn School of Medicine at Mount Sinai v odbornom časopise Journal of the American Medical Association.
Vedci zo SAV majú nový prístroj, denná kapacita testovania koronavírusu sa zdvojnásobí
Výskum sa venoval len receptorom vo vnútri nosa, ktoré označuje za „bod prvého kontaktu pre (nový koronavírus) a ľudské telo“. Receptory v iných častiach tela, napríklad dýchacom systéme, môžu mať pritom iné účinky. Nimi sa však vedci nezaoberali.