Dospelí obyvatelia Veľkej Británie mladší ako 30 rokov dostanú možnosť zaočkovať sa proti koronavírusu inou vakcínou, než je prípravok od firmy AstraZeneca. Ako informuje portál bbc.com, návrh predložila v stredu skupina poradcov pre vakcináciu pri britskej vláde.
Dôvodom pre tento krok sú pribúdajúce dôkazy o súvislosti medzi nasadením vakcíny a tvorbou zriedkavých krvných zrazenín.
Efektivita vakcíny je potvrdená
Podľa britskej liekovej agentúry MHRA sa krvné zrazeniny po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca do konca marca objavili u 79 ľudí, pričom 19 z nich zomrelo.
Vo Veľkej Británii začali ľudí proti COVID-19 očkovať aj vakcínou od spoločnosti Moderna
Agentúra upozorňuje, že vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé a efektivita vakcíny je potvrdená. Jej účinky sú podľa nej pre veľkú väčšinu populácie veľmi priaznivé.
Poradný výbor pre vakcináciu však odporúča, aby ľudia vo veku od 18 do 29 rokov mali možnosť vybrať si alternatívnu vakcínu, pokiaľ bude dostupná.
Výhody prevažujú riziká
Ľudia, ktorí sa vakcínou AstraZeneca nechali zaočkovať v prvom kole, by mali podľa MHRA dostať aj druhú dávku. Výnimku predstavujú tí, u ktorých sa po prvej injekcii objavili krvné zrazeniny.
Krvné zrazeniny po očkovaní vakcínou AstraZeneca sa dajú liečiť, dôležitá je včasná diagnostika
Európska lieková agentúra (EMA) v stredu oznámila, že zriedkavé krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.
Po analýze všetkých dostupných informácií a rád odborníkov tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA. Agentúra však naďalej upozorňuje, že výhody vakcíny prevyšujú riziká.