Liga za duševné zdravie opäť odštartovala kampaň s cieľom poukázať na potrebu hovoriť o duševnom zdraví
S cieľom poukázať na dôležitosť duševného zdravia Liga za duševné zdravie (LDZ) organizuje aj tento rok celoslovenskú informačnú, edukačnú a destigmatizačnú kampaň, ktorej hlavnou témou je tento rok smútenie.
„Liga za duševné zdravie sa už 15 rokov snaží ovplyvňovať verejnú mienku tak, aby ľudia chápali, že telesné a duševné zdravie sú dve rovnaké zložky nášho zdravia a že duševné zdravie nesmieme podceňovať,“ povedala dnes novinárom Oľga Valentová z LDZ.
Kampaň vyvrcholí 13. ročníkom zbierky s názvom Dni nezábudiek, ktorá bude v uliciach miest a obcí Slovenska od 6. do 9. októbra.
Vyberať budú stredoškoláci
Do zbierky sa tento rok zapojí 60 miest na celom Slovensku. Dni nezábudiek organizuje 82 koordinátorov, ktorými sú buď neziskové organizácie združené pri LDZ, materské centrá alebo školy.
Ako informovala koordinátorka zbierky Daniela Kevélyová, do ulíc vyjde asi 2 500 dobrovoľníkov, väčšinou stredoškolákov.
Darcovia budú môcť počas štyroch zbierkových dní vložiť ľubovoľnú sumu do pokladničiek označených žltými nálepkami Ligy za duševné zdravie, za čo dostanú modrú nezábudku – symbol duševného zdravia. Okrem odznaku v tvare nezábudky budú dobrovoľníci rozdávať prispievateľom aj edukačné letáky.
Do zbierky je možné prispieť oddnes aj poslaním SMS v hodnote dve eurá na číslo 833 v sieťach Orange Slovensko, O2 a Telekom do 31. októbra.
Príspevok možno poslať i na bankové účty Sberbank Slovensko 4040154029/3100 a v Poštovej banke 20266500/6500 do 31. decembra tohto roka.
Výnos zo zbierky sa delí medzi členské združenia LDZ, ktoré tieto financie potrebujú na svoju prácu. „Ide im 70 percent výnosu,“ povedala Valentová.
Časť financií využijú aj zúčastnené stredné školy na vzdelávanie a rozvoj sociálnych zručností, ďalšia časť pôjde na činnosť siete komunitných centier na projekty, ktoré pomáhajú ľuďom s duševnými poruchami.
Aj osveta a diskusie
Kampaň sprevádzajú viaceré sprievodné podujatia ako napríklad Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách a klinikách, okrúhle stoly, diskusie či semináre na témy súvisiace s duševným zdravím.
LDZ je neziskové združenie, ktorého cieľom je podpora duševného zdravia, prevencia duševných porúch, snaha o zlepšenie podmienok starostlivosti o duševne chorých a zvýšenie informovanosti verejnosti.
Viac o jej aktivitách ako aj o kampani Hovorme spolu o duševnom zdraví môžu záujemcovia nájsť na ich webstránke.