Klinika detskej oftalmológie (KDO) LF UK a DFNsP Bratislava získala nové prístroje, ktoré umožnia lekárom pokračovať v nastúpenom trende a ešte viac skvalitniť starostlivosť o predčasne narodené deti. Informovala o tom hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická.
Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela, za trinásť rokov lekári zachránili zrak viac ako 700 predčasne narodeným deťom s ťažkými poruchami sietnice. „Bez včasného zásahu by tieto deti oslepli, alebo trpeli ťažkým zrakovým deficitom. Nové prístroje nám umožnia poskytovať týmto deťom komplexnú starostlivosť a zvládnuť nielen včasnú fázu ochorenia, pri ktorej im hrozí slepota, aj ďalšie komplikácie v neskorších obdobiach bez toho, aby sme sa museli obávať, či sa nám nepokazí kľúčový prístroj práve vo chvíli, keď ho budeme najviac potrebovať,“ povedal.
Prístroje zabezpečil dar Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis v hodnote 38 tis. eur.
Prednosta KDO Anton Gerinec ocenil nové prístroje. „Aby sme sa o nedonosené deti vedeli postarať, potrebujeme veľa prístrojovej techniky na zvládnutie nielen samotnej retinopatie, ale aj neskorších období, kedy sa vyvíjajú ďalšie komplikácie – dioptrické chyby, škúlenie, poruchy zrakového nervu a iné. Nový diódový laserový prístroj so štrbinovými lampami a vizuálnymi testami nám umožní efektívnejšie diagnostikovať a liečiť problémy predčasného pôrodu,“ skonštatoval Gerinec.
Diódový laser je kľúčový prístroj pri záchrane zraku nedonosených detí. Jeho súčasťou je aj štrbinová lampa s LEDkovým princípom osvetlenia, za ktorý bola autorom udelená Nobelova cena. „Pri nedonosených deťoch je to zvlášť dôležité, lebo ešte nemajú optické médiá číre, ich orgány nie sú dostatočne vyvinuté a potrebujeme ich viac presvietiť. LEDkový princíp osvetlenia je kvalitnejší, vidíme viac štruktúr a následne vieme lepšie zhodnotiť očný nález a zároveň skrátiť aj samotnú dĺžka ošetrenia,“ povedal Gerinec.
Ďalší z nových prístrojov – vizuálna karta, je polyfunkčné zariadenie umožňujúce sledovať viaceré zrakové funkcie, akými sú zraková ostrosť, farebné videnie a binokulárne funkcie. Takýto prístroj lekári doteraz na klinike nemali a vyšetrenia deťom robili jednotlivými prístrojmi, čo bolo náročnejšie pre pacientov aj samotných lekárov.
Štrbinovou lampou vyšetria zhruba 10 detí denne a lekárom umožní vidieť zväčšené detaily oka od rohovky až po sietnicu – od povrchu oka až do jeho hĺbky. Lekári tak vidia veľa detailov z vnútroočného prostredia, ktoré nutne potrebujú zhodnotiť pre úspešnosť liečby.
Za 13 rokov lekári laserom liečebne zasiahli odhadom u viac ako 700 detí a vyliečili 1350 očí. Vyšetrili zhruba 10 x toľko nedonosených detí. „Niektoré deti len sledujeme. Pri nízkom stupni nedonosenosti sa cievy vyvinú samé počas vývoja dieťaťa a tieto zmeny postupne odznejú aj bez nášho zásahu,“ vysvetlil Gerinec.
DFNsP Bratislava vykonáva laserové operácie u predčasne narodených novorodencov ako jediné pracovisko na Slovensku.