Nadácia Križovatka sa snaží monitormi dychu novorodencov vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. V uplynulých dňoch pridala ďalšie prístroje do nemocníc vo Vranove nad Topľou a v Žiline.
Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
Dvadsať monitorov dychu za celkovo 1600 eur dostalo Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.
„Monitory dychu nám pomáhajú kontrolovať dýchanie najmä predčasne narodených detí, detí so zdravotnými problémami či malou pôrodnou hmotnosťou. Ak nastane náhla zástava dýchania, prístroje na to upozornia svetelným a zvukovým signálom. Vďaka tomu dokážeme skôr odhaliť problém,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice Eugen Lešo.
Jediná prevencia SIDS
Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.
„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch.
Čo je SIDS
SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.
Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná. Pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.
„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor. Napríklad sú to prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu – infekčné choroby, horúčky či zvracanie – a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.
Vranovská nemocnica s Nadáciou Križovatka spolupracuje už od roku 2011, kedy od nej dostala do daru prvé monitory. Tie už niekoľko rokov aj požičiava na domáce použitie. Do dnešného dňa z nemocnice zapožičali 30 monitorov dychu.
Nové monitory aj v Žiline
Desať monitorov dostala aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Nadviazala tak na úspešnú spoluprácu, ktorá trvá od roku 2008.
„Za 11 rokov sme od nadácie získali už 52 životne dôležitých monitorov dychu,“ uviedol ekonomický riaditeľ nemocnice Peter Braška.
Ako dodala Táňa Tomasch, monitory sú bezkontaktné, takže dieťa na sebe nemusí mať žiadne prístroje.
„Pod matrac sa vloží snímacia doska, ktorá sa spája jedným spojovacím káblom. Snímač si načíta dych monitorovaného dieťatka. Pri zástave dychu alebo apnoických pauzách do 20 sekúnd spustí alarm. Vtedy treba bábätko okamžite skontrolovať a poskytnúť mu potrebnú pomoc,“ uzavrela Tomasch.