Potvrdených prípadov infekcie Delta variantom koronavírusu na Slovensku pomaly pribúda, najohrozenejšie skupiny obyvateľov sú však stále nedostatočne chranené. Najvážnejšia bude zrejme situácia v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS).
Ak sa zameriame na celkovú zaočkovanosť v najrizikovejších vekových kategóriach, tak máme celkom dobré čísla. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je najviac ľudí zaočkovaných vo veku od 70 do 79 rokov.
Zhruba každý tretí nezaočkovaný či nezaregistrovaný senior by sa o očkovaní proti COVID-19 chcel poradiť
Zaočkovanosť sa tam blíži k hranici 70 percent, prekročiť ju sa nám ale zrejme pred nástupom tretej vlny nepodarí. Vo vekovej kategórii nad 80 rokov je však zaočkovanosť už len niečo nad 50 percent, čo je veľmi málo.
Skutočné riziko v ZSS napriek tomu nepredstavujú nezaočkovaní seniori, hrozbou sú zamestnanci.
Dôkaz z USA
Potvrdzujú to aj údaje zo Spojených štátov, ako uvádza agentúra AP. V americkom štáte Colorado momentálne zápasia s veľkým nárastom nových prípadov ochorenia COVID-19 v ošetrovateľských domoch pre seniorov.
Očkovaciu kampaň nebrzdí len rezort financií. Dnes sme už mohli mať 49 % zaočkovaných
Aj keď je tam v domovoch zaočkovaných približne 80 percent seniorov, vírus SARS-CoV-2 sa rýchlo šíri. Môžu za to nezaočkovaní zamestnanci, iba 59 percent z nich sa totiž nechalo vakcinovať. V iných amerických štátoch sú na tom ešte horšie.
Zaočkovaných pracovníkov domovov pre seniorov je niekde iba okolo 40 percent. Odborníci navyše pripomínajú, že Delta variant predstavuje riziko aj pre tých, ktorí už zaočkovaní sú. Dokazuje to aj situácia zo zariadenia v oblasti Grand Junction.
Európska únia dobieha v očkovacej kampani USA, globálna nerovnosť však naďalej pretrváva
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámilo, že zo 16 plne zaočkovaných obyvateľov tohto domova dôchodcov štyria zomreli. Treba však povedať, že išlo o pacientov s priemerným vekom 93 rokov, ktorí mali aj ďalšie sprievodné ochorenia.
Traja najlepší
Ideálna situácia nie je ani na Slovensku, zároveň sa pomerne dosť líši kraj od kraja. Oslovili sme vyššie územné celky, koľko zo zamestnancov ZSS, ktorých zriaďovateľmi sú samosprávne kraje, je zaočkovaných aspoň prvou dávkou.
Najvyššiu zaočkovanosť zamestnancov ZSS podľa informácií, ktoré portálu vZdravotníctve.sk poskytla hovorkyňa Lenka Štepáneková, majú v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Už k 31. máju malo obe dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pichnutých takmer 80 percent z nich.
„Približne 16 percent zamestnancov nemalo o očkovanie záujem,“ dodala Štepáneková. Ďalší nemohli očkovanie podstúpiť z iných dôvodov, ako sú napríklad kontraindikácie či krátky čas po prekonaní ochorenia COVID-19.
Na mieru zaočkovanosti majú obrovský vplyv aj politici, analytik spomenul konanie Matoviča či Pellegriniho
Na druhom mieste sa spomedzi krajov umiestnil Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Jozef Gabík za BSK informoval, že miera zaočkovanosti pracovníkov ZSS je u nich 76,24 percenta.
Tretí v poradí je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), nakoľko v 21 župných ZSS je momentálne zaočkovaných 75 percent zamestnancov.
Blažena Flamíková, riaditeľka Odboru sociálnych vecí Úradu TTSK však dodala, že toto číslo predstavuje aj tých, ktorí sú zaočkovaní zatiaľ len prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Východ Slovenska
Štvrtú najvyššiu zaočkovanosť hlásia v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Hovorkyňa Daša Jeleňová uviedla, že prvou dávkou je zaočkovaných 70 percent personálu ZSS, pričom druhú dávku dostalo 68 percent zamestnancov.
Výborne sú však na tom hlavne so zaočkovanosťou klientov. Prvú dávku dostalo 91 percent seniorov z celkovo 25 zariadení pod správou PSK, tú druhú už 88 percent.
Prešovský kraj zverejnil posledné termíny na preočkovanie AstraZenecou, vakcínu od Janssenu bude podávať v obchodnom centre
V 13 zariadeniach Košického samosprávneho kraja (KSK) je situácia o málo horšia. O 1 800 klientov sa tam v súčasnosti stará približne 1 200 zamestnancov.
„Kompletná zaočkovanosť zamestnancov ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK sa teda v súčasnosti pohybuje na úrovni 67 percent,“ uviedla hovorkyňa Anna Terezková.
Prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je zaočkovaných 833 zamestnancov a 1 466 klientov. Druhú dávku vakcíny dostalo 809 zamestnancov a 1 425 klientov.
Stred a západ Slovenska
Takmer na vlas rovnako sú na tom percentuálne v ZSS Nitrianskeho samosprávneho kraja, kde je z celkového počtu zamestnancov 2 206 prvou dávkou zaočkovaných 1 511, z toho druhou dávkou 1 492 ľudí, ako uviedla Oľga Prekopová.
V Žilinskom samosprávnom kraji sa čísla takisto hýbu na úrovni necelých 67 percent, ako informovala hovorkyňa Lucia Lašová, z 2 296 zamestnancov sa nechalo druhou dávkou zaočkovať 1 488.
Lengvarský chce väčšiu spoluprácu s krajmi, primárnym cieľom je kvalitné masové očkovanie (video)
Najmenej zaočkovaných pracovníkov má Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ktorý je zriaďovateľom 24 zariadení s takmer 1 300 zamestnancami. Z tohto počtu je ich kompletne zaočkovaných niečo viac ako 63 percent.
„Predpokladáme, že tento počet sa ešte zvýši, nakoľko počas druhej vlny pandémie viacerí zamestnanci župných ZSS ochorenie COVID-19 prekonali a ešte neubehla stanovená lehota, po ktorej sa môžu dať zaočkovať,“ dodala Lenka Kukučková z TSK.
Zaočkovanosť zamestnancov ZSS, ktorých zriaďovateľom sú kraje:
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) – 80 percent
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) – 76 percent
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) – 75 percent
Prešovský samosprávny kraj (PSK) – 68 percent
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) – 68 percent
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) – 67 percent
Košický samosprávny kraj (KSK) – 67 percent
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) – 63 percent