Po mesiaci mlčania sa vláda konečne dostala k platom zdravotníkov. Viem, že členovia kabinetu mali dôležitejšiu prácu, ako myslieť na zdravie občanov, veď ani sami ešte pred niekoľkými dňami nevedeli, či vôbec budú aj naďalej vládnuť.
Kto v takejto situácii by myslel na zdravotníkov. Dokonca minister obrany Jaroslav Naď, neviem prečo práve on, ale asi ako blízky kamarát Igora Matoviča, ešte pred dvomi týždňami uviedol, že považuje avizované hromadné výpovede lekárov za vydieranie štátu a spoločnosti.
„Nemyslím si, že v tejto situácii s energetickou krízou a infláciou je čas, aby sme tu z politických záujmov spôsobovali tlaky na zdravotnícky sektor,“ skonštatoval.
Zrazu je všetko inak
Už sa nehovorí o vydieraní. Členovia vlády sa pokúšajú ohúriť občanov číslami, že napríklad začínajúci lekár dostane o 279 eur viac a lekári so špecializáciou s viac ako 20-ročnou praxou dostanú každý mesiac viac ako 3000 eur.
Vláda odklepla návrh na zvýšenie platov zdravotníkov, prilepšia si aj zamestnanci nemocníc či záchraniek
Pre väčšinu občanov Slovenska sú tieto čísla nepredstaviteľné, lebo ich príjmy sa pohybujú okolo tisícky v hrubom. Nepozerajú pri tom na to, že ten lekár zachráni možno aj ich život a napríklad moja rodáčka ukladá dosky do balíkov v nábytkárskej firme a zarába v čistom 1100 eur.
Ona je akurát zodpovedná, či do balíka dá dobrú dosku. Súhlasím však, že 3000 eur nie je malý plat. Pravdou však je, že v okolitých krajinách je to oveľa viac, ale nie každý je ochotný pre plat opustiť svoje rodisko či krajinu. Zavážiť musia aj iné dôvody.
Uvediem príklad. Pracoval som v podniku, kde platy boli v porovnaní s konkurenciou nižšie. Viacerí odišli za vidinou lepšieho zárobku. Mnohí z nich sa čoskoro vrátili, lebo pohodlie a dobrá atmosféra vo firme pre nich znamenali viac ako pár stoviek navyše.
Zdravotníci dávno upozorňovali na problém, ale koalícia sa viac zaoberala samou sebou, ako problémami v spoločnosti. Možno by potom aj nehrozili hromadné výpovede lekárov v nemocniciach.
Preto aj súhlasím s predstaviteľmi lekárov, že treba motivovať zdravotníkov aj inými benefitmi. Hovorí sa o atestáciách, veľkom počte nadčasov a podobne. Nie je aj tu nejaké východisko? Výhovorka, že sa desať rokov sa nič nerobilo a teraz sa chce všetko, úplne neobstojí. Vláda mala dva a pol roka, aby niečo urobila. Zdravotníci dávno upozorňovali na problém, ale koalícia sa viac zaoberala samou sebou, ako problémami v spoločnosti. Možno by potom aj nehrozili hromadné výpovede lekárov v nemocniciach.
Ako je to mimo nemocníc
Premiér Eduard Heger vyzval lekárov, aby prehodnotili podanie výpovedí. V súčasnej dobe na to vraj nie je vhodný čas. Prečo? Lebo si vláda, aj ďakujúc jeho konaniu, nevie zabezpečiť väčšinu v parlamente? Len aby rozhodnutie o navýšení platov nestroskotalo práve v zákonodarnom zbore.
Nie je čas na krízu lekárov, vyhlásil Heger a vyzval ich na prehodnotenie svojich výpovedí (video)
Ďalší problém, ktorý bude musieť riešiť vláda je aj primárna zdravotná starostlivosť. Pred dvomi mesiacmi Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v Správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2021 konštatoval, že situácia so zabezpečením všeobecnej ambulantnej starostlivosti je alarmujúca.
Lengvarský: Zdravotníctvo je v kríze, ale nie pred kolapsom
Pracujúci lekári majú vysoký vek. „Mnohí lekári sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu. Pacienti tak ostávajú bez všeobecného lekára a sú preto nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov,“ skonštatoval ÚDZS. Očividné je to podľa neho najmä v odľahlých regiónoch a dedinách.
Znovu jeden príklad. V osade kde žijem neexistuje všeobecný lekár. Chápem, má iba 1800 obyvateľov. Vedľajšia osada ma cca 3000 obyvateľov a zatiaľ lekára má. Ďalšia však o lekára prišla pred rokom a nového doposiaľ nevie nájsť aj keď má takmer 3000 obyvateľov. Znamená to, že na jedného lekára patrí takmer 8000 ľudí.
Môže to zvládnuť? Pravdepodobne nie, lebo podľa informácií, ktoré sa šíria dedinou, denne musí ošetriť viac ako stovku pacientov, čiže za osem hodín na jedného pacienta mu zostáva asi päť minút. Vie urobiť diagnózu? Asi ťažko, lebo pár minút musí venovať administrácii a tu je koniec.
Nanešťastie samotný lekár podľa dedinských tam-tamov zo zdravotných dôvodov zvažuje zavesiť svoju prax na klinec. Čo si počne takmer 8000 pacientov? Neviem, budú musieť ísť do okresného mesta, ale tam tiež nie je situácia ružová.
Nechcem rozpitvávať situáciu so špecialistami. Štyri okresné pediatričky zahlásili, že už viac nevládzu a nebudú vypisovať potvrdenia, že sú deti zdravé pre školy, krúžky a tábory, lebo na to nemajú čas. Jednoducho musia sa venovať chorým deťom.
Porozmýšľajte aj o tomto pán premiér a minister financií, lebo vy rozhodujete o zdravotníctve a nie minister zdravotníctva.