Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nesúhlasí so súčasnou podobou plánu obnovy pre zdravotníctvo. Z pohľadu asociácie ide o účelovú diskrimináciu a selektívnu podporu. Plán obnovy totiž počíta s viac ako 1,1 miliardy eur, ktoré majú smerovať najmä do štátnych nemocníc, s čím APAZ nesúhlasí.
Súčasný návrh podľa asociácie polikliník trestá všetkých pacientov, ktorí nenavštevujú lekárov v nemocniciach. Pripája sa preto k výzve Asociácie nemocníc Slovenska, aby sa plán obnovy pre zdravotníctvo upravil.
Zdravotníctvo by mohlo skolabovať
„Požadujeme, aby finančné prostriedky z neho mohli čerpať nielen štátne, ale aj neštátne zdravotnícke zariadenia. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (štátni aj neštátni) sú zaradení v sieti zdravotníckych zariadení a poskytujú zdravotnú starostlivosť na základe zmlúv so zdravotnými poisťovňami bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom,“ uviedol v stanovisku prezident asociácie Štefan Zelník.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Dodal, že aj keď štátne nemocnice poskytujú vysokošpecializovanú náročnú diagnostiku a liečbu, bez ostatných poskytovateľov by zdravotná starostlivosť skolabovala.
Na prvom mieste má byť pacient
APAZ očakáva, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prehodnotí prístup štátnych orgánov a vykoná v tejto veci nápravu. Asociácia polikliník poukázala na to, že politika „konkurenčného trhového prostredia“ v zdravotníctve sa neosvedčila.
Plán obnovy nie je diskriminačný a zameraný iba na štátne nemocnice, bráni sa ministerstvo
Preto by sa mala podľa APAZ presadzovať úzka spolupráca medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na zriaďovateľa tak, aby na prvom mieste bol vždy pacient.