V súčasnosti na oddelení pracuje denne zhruba sto zamestnancov.
Okrúhle 50. výročie svojho vzniku si v tomto roku pripomína oddelenie anestéziológie a resuscitácie (ARO) v Prešove. Jedno z prvých posteľových oddelení svojho druhu na Slovensku vzniklo v roku 1966, jeho zakladateľom a prvým primárom bol Anton Lučanský. Informovala o tom hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Renáta Cenková.
Zároveň pripomenula, že po dvadsiatich rokoch pôsobenia sa oddelenie stalo základňou pre klinickú časť postgraduálneho vzdelávania lekárov a sestier v odbore anestéziológia a resuscitácia.
Počas pôsobenia primára Štefana Trenklera, ktorý sa funkcie ujal v roku 1990, sa oddelenie stalo výučbovou základňou Inštitútu vzdelávania zdravotníkov so sídlom v Bratislave ako 2. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Od roku 2005 je oddelenie školiacim pracoviskom Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity, keď vznikla Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny PU v Prešove.
Denne 17 tímov
Oddelenie viedli ešte dvaja primári, od roku 2007 do roku 2009 to bol Mikuláš Buzgó a od roku 2009 až do súčasnosti je primárkou Ľubomíra Romanová. Tá sa ešte z pozície zástupkyne primára zaslúžila v rokoch 2005 až 2008 aj o výraznú propagáciu oddelenia vďaka benefičným koncertom Resuscitácia, ale i organizovaním Dní záchrany v meste Prešov.
V roku 2013 sa oddelenie presťahovalo do svojich súčasných priestorov, keď sa súčasťou novovybudovaného Internistického monobloku stalo nové lôžkové oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Na 28 anestéziologických pracoviskách, anestéziologickej ambulancii a ambulancii bolesti tu pracuje denne okolo sto zamestnancov.
Ako uviedla primárka Ľubomíra Romanová, súčasné oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny denne vysiela na operačné sály nemocnice 17 anestéziologických tímov.
„Na lôžkovej časti pracujú denne štyria až piati lekári, sestry a zdravotnícki asistenti sa striedajú v nepretržitej prevádzke. Na centrálnych operačných sálach fungujú dve tzv. zobúdzacie miestnosti, kde sa pacienti za vysokej pozornosti anestéziológa a anestéziologickej sestry zobúdzajú z narkózy,“ prezradila Romanová.
Kolektív ročne uspáva okolo 14-tisíc pacientov a lieči približne 430 kriticky chorých pacientov na lôžkovej časti oddelenia.