Podľa Asociácie nemocníc Slovenska je potrebné pre rok 2016 zvýšiť odvody za poistencov štátu z navrhovaných 4,3 na 4,6 percenta
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) žiada v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2016 o 95 miliónov viac, ako navrhuje vláda. Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka len tak budú regionálne nemocnice schopné zvládnuť ďalšie zvyšovanie platov lekárov.
„Keď budú tieto prostriedky, bude sociálny zmier. V prípade, že tie prostriedky nebudú, môže dôjsť k veľkým problémom. My stále veríme, že peniaze budú. Ale nedá sa vylúčiť ani to, čo bolo pred pár rokmi, že tak, ako bol vtedy napadnutý zákon o platoch lekárov na Ústavnom súde SR, že by mohlo dôjsť k takej istej situácii a že aj zákon o platoch lekárov, aj zákon o všetkých zdravotníckych pracovníkoch by mohol byť napadnutý na ústavnom súde z dôvodu, že to nie je finančne kryté v štátnom rozpočte,“ uviedol Marián Petko po štvrtkovom zasadnutí Rady Asociácie nemocníc Slovenska v Martine.
Budúci týždeň chce asociácia zvolať odvetvovú tripartitu. „A budeme apelovať na to, aby budúcoročný rozpočet pre zdravotníctvo bol reálne krytý a aby zákony mohli byť potom reálne uvedené do života,“ dodal Petko.
Podľa Asociácie nemocníc Slovenska je potrebné pre rok 2016 zvýšiť odvody za poistencov štátu, teda dôchodcov, deti či študentov, a to z navrhovaných 4,3 na 4,6 percenta.
Pridávajú sa aj odbory
Podľa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb by náklady na štátnych poistencov mali byť kryté na úrovni 5 percent. „Jeden časový úsek to bolo vo vládnom vyhlásení prvej Ficovej vlády, keď asi pol roka bola platba na úrovni 5 percent, ale potom sa vrátila na 4 percentá. Tento rok je to úroveň 4,16 percenta a na budúci rok je v rozpočte 4,3 percenta. Považujeme túto sumu za nedostačujúcu,“ povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.
Asociácia nemocníc Slovenska a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb chcú spoločne požiadať ministra zdravotníctva a poslancov Národnej rady SR, aby navýšili platbu za poistencov štátu.
„Aby bolo dostatok finančných prostriedkov práve na zákonné povinnosti zamestnávateľov zvyšovať platy lekárom, ale ak bude prijatý zákon, aj ostatným zdravotníkom. A potom aj nezdravotníckym pracovníkom, podľa rastu minimálnej mzdy. Od 1. januára nás totiž čaká zvýšenie platov lekárov o 4,1 percenta a takisto rast minimálnej mzdy, čo sa vlastne dotkne všetkých zamestnancov,“ dodal Szalay.