Nízka mzda, prepracovanosť kvôli nedostatku sestier, a minimálna podpora zamestnávateľov pri sústavnom vzdelávaní. To sú najväčšie problémy, ktoré trápia sestry a pôrodné asistentky na Slovensku už niekoľko rokov.
Nepodarilo sa ich vyriešiť ani ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej počas vlády Petra Pellegriniho. Uviedla to poslankyňa NR SR Elena Červeňáková na pracovnom stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).
Sestry sa nemajú lepšie
Stretnutie s predstaviteľmi komory podľa Červeňákovej potvrdilo jej zistenia z osobných stretnutí so sestrami z celého Slovenska.
„Sestry a pôrodné asistentky sa nemajú lepšie ako v minulosti ani počas vlády Petra Pellegriniho. Ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, rovnako ako jej predchodcovi Tomášovi Druckerovi, sa nepodarilo spraviť také opatrenia, aby sa sestry a zdravotníci mali na Slovensku citeľne lepšie,“ tvrdí Červeňáková.
Ministri podľa nej sestry vypočuli a spolu pomenovali problémy. „No riešenia neprichádzajú napriek tomu, že sa blížime ku koncu volebného obdobia,“ hovorí nezávislá poslankyňa.
Nedostatok nevyriešilo ani premenovanie asistentov
Ako pripomína, na Slovensku je naďalej vážna situácia s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek.
Slovenské zdravotníctvo ani v tomto roku nejaví známky uzdravenia, hovoria sestry
Podľa aktuálnych informácií od predstaviteľov SKSaPA na Slovensku stále chýba 12-tisíc sestier. Nevyriešili to ani zdravotnícki asistenti, ktorí boli nedávno premenovaní na praktické sestry. Situácia bude ešte vážnejšia, keď odídu do starobného dôchodku staršie ročníky sestier.
SKSaPA dlhodobo upozorňuje na to, že na Slovensku v posledných rokoch klesá záujem mladých ľudí vykonávať povolanie sestra. Aj pri dostatočnom naplnení uchádzačov o štúdium v odbore ošetrovateľstvo, veľa z nich odchádza už počas školy, alebo po ukončení štúdia nenastúpia do systému všetci.
Treba vytvoriť podmienky pre štúdium i prácu
„Medzi hlavné dôvody, prečo nám do systému nepribúdajú nové sestry, je v prvom rade nízky plat, ktorý nemilo prekvapí každého mladého človeka,“ zdôrazňuje Červeňáková.
Absolventov ošetrovateľstva podľa nej následne odradí nevyhovujúce pracovné prostredie v zdravotníckych zariadeniach. Uvedomia si, že v priestoroch s plesnivými a zatečenými stenami či nepolohovateľnými a hrdzavými posteľami sa nedajú ošetrovať pacienti tak, ako boli učení na školách.
Sesterské banky na Slovensku nemáme a tak skoro nebudú
„Sestry a pôrodné asistentky si treba viac vážiť, na čo upozornila aj WHO, keď na budúci rok vyhlásila rok sestier a pôrodných asistentiek,“ dodala Červeňáková.
Ako uzavrela, sestry a pôrodné asistentky jednoznačne potrebujú vytvoriť vhodné podmienky pre štúdium a pracovné prostredie pre výkon ich povolania, aby chceli pracovať v slovenskom zdravotníctve pre našich pacientov.