Zdravotníctvo by do roku 2030 ušetrilo viac ako 86 miliónov eur, ak by sa znížil počet návštev lekárov špecialistov. To si vyžaduje presun časti kompetencií zo špecializovaných na všeobecné ambulancie.
V najbližších rokoch však nemožno počítať so žiadnou úsporou, keďže najskôr je potrebné navýšiť zdroje a prijať koncepciu všeobecnej ambulantnej starostlivosti.
Častá návšteva špecialistov
Vyplýva to z revízie výdavkov na zdravotníctvo, ktorú aktualizovali Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR a Inštitút zdravotných analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR.
Ako uvádza analytický dokument, slovenskí pacienti navštevujú všeobecných lekárov menej často, ale špecialistov častejšie, ako pacienti v krajinách V3 (Česko, Poľsko, Maďarsko).
„Počet návštev lekárov špecialistov je na Slovensku o 2,9 návštev na obyvateľa vyšší ako v krajinách V3,“ vyčíslili analytici. Dôvodom je, že špecialisti na Slovensku poskytujú aj zdravotnú starostlivosť, ktorú v zahraničí majú v kompetencii všeobecní lekári.
Úspora na liekoch
„Na dosiahnutie úrovne V3 je však potrebné aj celkové zníženie počtu návštev v ambulanciách, niektoré dnešné návštevy sú úplne zbytočné,“ konštatujú autori.
Celkovými úspornými opatreniami možno v zdravotníctve do roku 2030 ušetriť takmer 483 miliónov eur. Z toho 426 miliónov eur predstavuje možná úspora na výdavkoch z verejného zdravotného poistenia a zvyšných 58 miliónov eur úspory na liekoch, zdravotníckych pomôckach mimo verejného poistenia.
Väčšinu úspor je možné dosiahnuť v horizonte rozpočtu verejnej správy do roku 2025. Na budúci rok možno z výdavkov verejného zdravotného poistenia ušetriť 127 miliónov eur.