Americký minister zdravotníctva vyzval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby zabezpečila transparentnosť ďalšej fázy vyšetrovania pôvodu koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19.
Potrebná 2. fáza štúdie
Xavier Becerra na stretnutí ministrov WHO uviedol, že medzinárodní experti by mali mať povolené vyhodnotiť zdroj koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
„Pandémia COVID-19 nás obrala nielen o rok života, ale stovky miliónov životov. Druhá fáza štúdie o pôvode covidu musí byť spustená s referenčným rámcom, ktorý je transparentný, vedecky podložený a dáva medzinárodným expertom nezávislosť na úplné vyhodnotenie zdroja vírusu a prvých dní prepuknutia nákazy,“ zdôraznil Becerra.
Moderna plánuje očkovať aj deti od 12 rokov, ich vakcína má 93-percentnú účinnosť
Biely dom v utorok vyhlásil, že od WHO očakáva odborné vyhodnotenie pôvodu pandémie bez „zasahovania a politizácie“.
WHO v marci tohto roku vydala správu o pôvodne vírusu, na ktorej sa podieľali aj čínski vedci a ktorá tvrdí, že šance laboratórneho pôvodu sú „veľmi nepravdepodobné“. WHO však uznala, že je potrebný ďalší výskum.
Prepukol Covid-19 skôr?
Ako uvádza BBC, otázky o pôvode vírusu však naďalej pretrvávajú. Správy pripisované zdrojom z amerických tajných služieb uvádzajú, že v novembri 2019 prijali do nemocnice 3 zamestnancov virologického inštitútu vo Wu-chane, čo bolo o niekoľko týždňov skôr, než Čína uznala prvý prípad ochorenia v komunite.
Peking tieto správy rázne popiera a opakovane naznačuje, že vírus môže mať pôvod v americkom laboratóriu.
Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta, verí, že sa vírus preniesol na ľudí zo zvierat. Počas tohto mesiaca však uznal, že už si nie je istý tým, že sa COVID-19 vyvinul prirodzene.
Vyhlásenia o úniku z laboratória sa vlani stretli so všeobecným odmietnutím ako okrajovej konšpiračnej teórie.